1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV (Human Papillomavirus)

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Aluloski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    Вирусот е главен предизвикувач на рак на грлото на матката. Јас го имав вирусот 3 години, за среќа, веќе не. Успеав да го победам вирусот, додека не направи нешто посериозно.
    Почнете да јакнете имунитет.
     
  2. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    CKA тем олам кажи ми како успеа?? Што правеше? Што пијаше?
     
  3. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    Потребно е да се конзумира моркови, витамин Б комлекс и витамин Ц, кои се познати како и најголемите антиоксиданти на организмот, да се избегне многу благо кое предизвикува кандида, која што ја влошува ХПВ инфекцијата.Исто така во прилог идат употребите на овошје и обоен зеленчук.
     
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    Прво, намалив со нервирање :) Бидејки од нервоза ми паѓаимунитетот, знам да качам и температура од нервирање. Последниве две години, скоро и да не се нервирав.
    Второ, здрава храна, и тоа од се! ЗНачи од ништо не си кусам, јадам се, имам 5 кила повеќе, ама барем сум здрава. Овошје и зеленчук многу, лимон многу, салата од морокови еднаш неделно.
    Секс нормално со еден партнер.
    Пиев спирулина, иако е скапа, 1000 денари 100 апчиња. Ама е топ за имунитет.
    Гинекологот ми викаше да пијам и некои витамини, ама јас го внесувам со храна сите.
    И најдобар совет од мајка ми кој сум го добила, беше, се што ти се јаде, да си каснеш одма. Организмот сам си кажува што му треба. АКо ти се јаде благо, ти паднал шеќерот, ако ти се јаде салата, му фали некој витамн, ако ти се пие вода, значи си ожеднела. И така, го слушам организмот.
    Со 5те кила плус се мачам, ама се трудам ноќе да не јадам, па што биде. Битно, вирусот не е активен, но може да си тлее и да се појави пак. Јас имав високоризичен, што значи шансите за рак се многу големи. Затоа морам да пазам и натаму да сум здрава за да не се врати.
    Се надевам ти помогнав, па дај Боже и кај тебе да се излечи. Неописливо е колку е убаво чувството кога вирус кој ти се заканува со рак, го нема .
     
  5. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Ќе пренесам се што ми кажа, фала ти премногууу!!
    Немам јас хпв ама премногу блиска личност има..
     
  6. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    здраво девојки... пред еден месец ми беше дијагностицирана интраепителна лезија од низок степен односно цин1. после 2 недели ми стигнаа резултатите од хпв типизацијата и е констатиран хпв16 и хпв53....пијам 2 пати на ден алое вера и витамин ц... еднаш од селен,цинк,бета каротен...денес мојот матичен (општ) лекар ми ги препорача ге132 и бета-г ... на интернет читав дека кремата АЛДАРА многу помагала при хпв инфекции...ја нема кај нас треба да се порача од австрија и е малце поскапичка 322$ за 24 премачкувања...

    1. дали некој ја користел кремава и дали има ефекти?
    2.дали без кремата само со апчињата би имало посакувани резултати односно да го снема тоа 16че и тој цин?
    3.дали е можно вирусот да се добие од штипката од геникологот или од спонтан абортус (дека имав пред година дена спонтан)?

    Ве молам за помош.... се чуствувам како сите бродови да ми потонале.... немам уште родено :( и многу ми е страв од тоа дека после спонтаниот ќе немам деца :(
     
  7. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.252
    Допаѓања:
    124.608
    16ката е високоризичен, мораш особено да се посветиш ако нејкеш рак. Докторот сака да ти го подобри иунитетот, оти само така можеш да го убиеш вирусот. Со кремата не верувам, оти таа само може да го скрие вирусот и да не се појави на брисот, а вирусот да стои. Јас би одела на начин - јакнење имунитет. Само така ке го убиеш.
    Вирусот не можеш да го добиеш на гинеколог, се е стерилно, ноту пак од абортусот, Вирусот дошол по пат на незаштитен секс. Ти го подарил некој, или пак си го имала поодама, ама сега ти паднал имунитетот и сега нападнал.
    Почни да се храниш здраво.
     
    На maichka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    фала ти премногу... а добро се има ли некој излекувано од хпв16... односно дали некој со тој тип нема добиено рак (или скоро сите имаат)и за колку време се добива ракот со цин1 :( дали можам да имам барем едно дете и дали треба одма да го правам :( заборавив да кажам дека и пијам чај за цин и хпв од СТОЈАНОВСКИ и тие ми гарантираат дека со редовна употреба ќе се излекувам.... освен овие работи што ги пијам треба ли уште нешто да се пие... успаничена сум премногу... сите ми викаат тргни го ова на страна не треба да имаш стресни ситуации... а јас само плачам и мислам дека за мене заврши животот на 25 години ;( ;( ;(
     
  9. Barbika19

    Barbika19 Нов член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Имам 19 години и ми е дијагностициран ХПВ тип 16, еден од најопасните. Исто така имам и цин1 и следната недела ке правам ласерско отстранување зошто гинекологот ми препорача дека така е најдобро и дека ласерското го уништува вирусот за 97%. Додека ги читав другите коментари, срцето ќе ми застанеше кога прочитав за опасностите од рак и немање деца. Ве молам најдетално што можете да ми објасните околу ова, би ми значело многу.

    Однапред Ви благодарам.
     
  10. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    @Barbika19 зошто толку брзо со ласерско отстранување? не разбирам, вирус е тоа, а вирус се лечи со стимулирање на имунитет. ја виделе раничката и одма ласерски да ја третираат. во ред, но прво мора да примаш нешто за имунитет неколку месеци. башка и цин1 имаш тоа е најлесна дисплазија. те молам не прифакај ласерски без да одиш кај друг гинеколог. друго да ти кажам и јас имам хпв високоризичен 18 бев кај 100 доктори и сите ми го кажаа истото нема опасност за забременување!!! а за да се претвори во рак треба со години да не се лечи. така да немој да се стресуваш со тоа правиш полошо. и земај витамини мнооогу ако сакаш ќе ти кажам што земам јас. и не веруваj на доктор што ќе каже дека вирус се лечи ласерски сите од општа култура и биологија во основно и средно знаеме што е вирус. исклучиво со стимулирање на имунитет. а ласерски третирање на рана е земањње пари од исплашени пациенти. да не одиш во гинекомедика случајно? таму го велеле ова на сите?:rofl:
     
  11. Marijalea1

    Marijalea1 Нов член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Јас сум нова на форумов. Сакам да прашам за совет. Мене пред неполна година ми најдоа хпв нискоризичен 6 и високо ризичен 39.. Од нискоризичниот ми се појави една кондилома која веднаш ја одстранив. Но на последниот преглед увидовме таа сеуште е присутна. Докторот рече дека типот 6 не е страшен..за разлика од другиот тип 39 кој го имам но не е активиран. Кажете ми конкретно нешто повеќе за типот 39 и начинот на лекување....
    Благодарам многу
     
  12. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Еве ме да ти одговорам. Значи и на мене ми беше дијагностициран ХПВ 16.Бев на консултации кај д-р Пановски (ми го пофалија како добар стручњак) и он истото ми го кажа да ја горам раничката. Но јас не го послушав.
    Јас ќе ти го кажам мојот секојдневен ритуал кој многу ми помогна со отстранување на ЦИН1 (затоа што вирусот ќе го носиш цел живот) :
    1. секое сабајле си варам чај за ЦИН од СТОЈАНОВСКИ (треба да се испијат 2шољи во текот на денот)
    2.го сменив начинот на исхрана (секое сабајле си правам ШЕЈК во блендер од банана,јаболко,два моркови,киви,аронија,брусница и ставам чиа семе)
    3.многу често јадам со зачинот куркума (кој штити во проширувањето на вирусот и ракот ..отвори на google види)
    4.од апчиња секојдневно пијам
    -селен
    -цинк
    -бета каротен
    -матичен млеч
    -3вида на печурки (апчиња) од свансон
    -два пати на ден (после чајот) ацерола
    -алое вера

    Мене ова ми помогна.на првата контрола имав негативен пап тест . сега во мај треба да правам пак. односи имам 90%со кондом.Не паничи не е ништо страшно.Јас мислев дека светот ми се руши но се ќе си дојде како што треба.Можеби цела терапија е скапа но верувај дека се ќе биде во ред.Поздрав и чекам добри вести наскоро
     
    На veruvaj и LadyC им се допаѓа ова.
  13. maja *

    maja * Нов член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo ve molam za sovet...Imam hpv 16 a drugarka mi hpv 31.Ginekologot ne sovetuva da ja izgorime ranata sto i dvete ja imame.
     
  14. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Маја во никој случај да не ја гориш раничката. Прочитај го погоре мојот совет ...применувај го ...и се ќе биде како што треба :).... кој цин го имаш?јас го имав цин1 со хпв16 .... пиј ги суплементите и нема да има ништо ;)
     
  15. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Почитуван Др. Алулоски
    Јас пред околу година - две добив ХПВ вирус цин1 каде ми беше дадено да внесувам три пати витамин Ц од 500мг, бета каротен исто 3 пати, Виусид кесички исто по 3 пати на ден, но поради големото внесување на витамин Ц добив напад на бубрегот, при што мораше да ја прекинам таа терапија а вирусот ми преминал во цин2.

    Се обратив кај друг доктор при што мораше да направам биопсија, а на резултатите излезе дека имам цин1 потоа примав терапија од витаминските апчиња Betaimune кои според мене се добри ги имаат сите витамини. Пред неколку дена правев пап, па за некој ден треба да стасаат резултатите, но кога правев ехо ми рекоја дека на матката имам субсерозен миомски чвор на фундус 13мм кој бил без значење..
    Дали е тоа страшно, што треба да направам според вас?
    Дали може да се влоши и колку е опасно?

    Поздрав, секое добро
     
  16. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Почитуван д-р Алулоски
    Пред некои 3 недели ми се појавија кондиломи.Имам и внатрешни и надворешни.
    Бев на гинеколог ми зема брис и ми кажа само да појдам кај него на третман со горење,друго ништо не ми предложи ниту препарати за кревање на имунитет ама баш ништо.Тоа ме доведе до размислување дека се брза кај него само парите да ми ги зеде иако мора да се отстранат некако.
    Е сега јас вас би ве прашала кој е најдобриот начин,терапија за нивно трајно отстранување или барем во која има најмалку шанси повторно да се вратат.
     
  17. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Женска и да ти ги горат голема е веројатноста да ти се повторат мачкај ги само со јаболкова киселина за 2-3 дена ќе ги немаш и ќе ти исчезнат скрос..
    Пробај нема да згрешиш..
    И обавезно да го крениш имунитетот со витамини, свежи сокчина итн.. и дефинитивно да си провериш хпв ..
     
    На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    А тука ни Д од доктор Алулоски :)
     
    На maichka и violetmoon им се допаѓа ова.
  19. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Oва го сфатив кога пролистав наназад:)
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  20. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Абе јас надворешните ги мачкам со она силарот за брадавици и тие ќе паднат ама по некој ден пак ете ти ги.Ќе го пробам и ова со јаболковата,благодарам.Ама за внатрешните не знам што чаре освен тоа горењето и кревањето на имунитетот.(на тоа веќче работам)
    Само кажи ми нема врска кој јаболков оцет ќе земам?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.