1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

HPV (Human Papillomavirus)

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од disneyariel, 22 март 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. disneyariel

  disneyariel Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Почитуван Др- Алулоски

  Направив пап тест на кој што се покажа дека имам хпв цин 1 и исто така направив хпв типизација на која
  излезе дека имам хпв 56 и докторот ми препиша Glizigen спреј и Immunokomplex сируп и препорака за 4-6 месеци повторно пап тест.Сакам да знам дали ова терапја е во ред бидејќи за високоризичен тип на хпв како мојот на други случаеви читам дека некои пациентки пијат апчиња некои вагиналети употребуваат па некој докторот ги праќа дури и на ласерска операција.Дали е доволно само овај спрејот и да го зајакнувам умунитетот или треба и нешто друго да превземам?

  Ви благодарам однапред
   
 2. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.600
  Допаѓања:
  14.546
  Пол:
  Женски
  eve i jas da se vklucam na forumov posle procitani milioni forumi za hpv od site drzavi poradi koi nacisto poludev. gledam deka prasanjevo go imas postaveno pred dosta vreme, pa do sega najverojatno si se izlecila od dosadniov virus. te molam spodeli iskustvo oti veke sum vo faza da ne znam so da pravam :( pred edna nedela mi bea dijagnosticirani najrizicnite tipovi na hpv 18, 35 i 52. 300 raboti mi pominaa niz glava, a ginekologov mi preporaca samo vitamini za imunitet, ne znam dali ke bide dovolno. rezultatite od pap testot treba da stignat za edna nedela da vidime dali ima cin.....a taman sakav da imam bebe....
   
  На Lolita7 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.