1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kако да им кажам на моите дека имам дечко?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од peperutka88, 1 јули 2011.

  1. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Па прво полека остај го намерно телефонот да видат дека ти ѕвони или намерно пред нив направи вњубена фацичка додека читаш порака или некоја слика заедничка ’’случајно’’ да им падне в рака.
    После родителите ако се малку барем заинтересирани за тебе ќе те прашаат
    - Кој ти е овој?
    -Дечко ми е.
    - Од кога ма имаш ти дечко???
    - Охооо мамо да си жива и здрава од пред две години. (можеш на шала да додадеш) Ние и ќе се земеме ти сега дознаваш дека дечко имам. Сега за да надоместиш што не си била заинтересирана за мојот љубовен живот ќе ти го викнам да го запознаеш
     
    На bubemconia му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Мислам дека не треба да ја осудувате девојката јас потполно ја разбирам, бидејќи и јас сум во иста ситуација.
    Имам дечко од мои 15 ипол години сега имам 23 а моите сеуште не знаат дека имам дечко. Секогаш кажувам дека излегувам со другарки, бидејќи моите родители се строги и не ми дозволуваат да имам и излезам со другари а камоли дечко.
    Мораат лично да ги знаат моите другарки, ако му кажам здраво на некој другар на поминување одма кој е овој, од кај те знае, кај си го запознала.
    Сум се обидела одоколу да кажам преку некоја другарка и да го опишам нејзиниот ( всушност мојот дечко) но секогаш наидував на нервози од страна на мајка ми , со татко ми и воопшто не сум разговарала за дечко. Знам дека повеќето ќе кажете разговарај со нив голема си, но едноставно со нив не се разговара, штом нешто не им е по кеиф, одма почнуваат со леле притисокот( навистина им се покачува), главата, и јас се чувствувам виновна бидејќи сум осетлива и не можам така.
    Не барам совет но ете така ми дојде да си напишам и да и кажам на девојката дека не е единствената со тој проблем, и доколку не се толку строги нејзините да проба да разговара. Поздрав
     
    На peperutka88 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    2.142
    Јас мислам прво да и кажеш на мајка ти, сепак девојките се поблиски со мајките, а после таа ќе знае како да се справи со татко ти :)
     
  4. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    па не си мала и би требало да те разберат нормално е да имаш дечко на твои години, секако и они биле дечко и девојка пред да стапат во брак. Можиш прво да му казиш на оној со кој си поблиска независно дали мајкати или таткоти и така не е некоја страшна туку нормална работа
     
  5. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Па еве од лично искуство јас прво и кажав на мајка ми, и она одма си почна со нејзините предавања, ама пустото мајка ко мајка.. мора да си каже :D . Не е ништо страшно, излезете на кафе, прајте муабет за другарките твои, како искачате, кај искачате и од околу ќе и кажеш... или можеш на пример додека седиш на фб да речеш мамо сакаш да си го запознаеш идниот зет :D . Има начини, ќе го прифати она тоа, па не е од марс падната, и она поминала низ истото ;)
     
  6. Megan21

    Megan21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Седни ги на маса..
    Стави на масата еден пиштол и речи му ке ви иде зетот дома немој некој нешто да писал оти јазикот ке ви го сечам.....се зез малце..
    Седни Со Мајка ти прво па после она со татко ти со финти ке го убеде некако ;) ;) ;) :D :D :D
     
  7. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Ќе ти кажам јас како им кажав,па ти укради ми ја идејата. :D

    Одевме накај Охрид,и така почнав...Абе,онаа ќерката на колегата твој дечко фатила знаеш? И пак после...и таа другата ќерка,и она дечко... И мамо,на оној братучедон твој ,и таа фатила,а мала е бааги.

    И мајка ми,а татко ти има ли зет?
    И викам има... И почнаа да прашуваат ,од кај е,што е... И кога кажав Велес, татко ми со главата низ шофершајбна ќе излезеше мислам. :lol:
    Патем,од Скопје сум.

    Му беше шок,ама се навикна.
    И така. :lol:
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ana2587

    Ana2587 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Mamo, imam decko (i sega tuka ide ona bla bla), i posle ke ides kaj tatko ti i ke mu kazes imam decko(i on najverovatno ke cita vesnik ili ke gleda fudbal, pa nema da te ni slusa. Vazno ti si kazala
     
  9. v.bechkam

    v.bechkam Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    2 години врска не е воопшто мала.Прво дома разговарај со мајка ти,бидејќи е жена и секако ке те резбере.Види како стои ситуацијата,али не криј ништо кажи и слободно-потреба од криење нема,ако искрејно ти значи и го сакаш,собери храброст и кажи,не е бог знае што :)
     
  10. lucky-girl

    lucky-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16
    направи како,
    и мене ми беше срам (а и страв ) да им кажам но не бев мала имав 16 години и моите дома можеби и очекувале тоа да биде во блиска иднина.како набрзина на мајка ми и реков,мамо ми се допагаше едно момче и еве сега се фативме супер ни е,помина една недела(секако дека помина повеќе ама не се кажува се :lol: ) таа се израдува,а јас многу се изненадив,веднаш и го покажав на слика(вели. ааа добар е добар хаха) му кажа на татко ми и тој само рече со среќа и многу ми значеше. по една недела дојде кај мене на кафе супер го прифатија и засакаа и сега ни е редовен гостин и јас таму,бил со моите на излети и јас со нив...имаме одлична врска која се заснова на доверба и искреност,а најважно и поддршка од домашните.
     
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Па со оглед на тоа дека не си малечка,кажи и прво на мајка ти.Искрено кога го прочитав насловот помислив дека имаш 14 год.па незнаеш како да им кажеш :^) А со запознавање,не се брзај.Имате тек 18 години најубавките,има време со запознавања и церемонии :geek:
     
  12. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Зашто воопшто си се криела 2 год не ми е јасно?
    Дома сигурно нема да те заколат ако имаш дечко, тоа е најнормална работа
     
  13. Bok

    Bok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    11
    имаш 20 год.нормална работа е тоа :)
     
  14. wkristinaw

    wkristinaw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Сигурна си оти сакаш да го запознаеш со твоите родители или затоа што тој сака да се запознае? Ако бил тој вистинскиот досега сигурно ќе си го запознаела со твоите родители,но бидеќи си чекала олку време не си била сигурна за вашата љубов.
    И моите родители беа строги во врска со тоа прашање,но кога јас сватив дека сум во сериозна врска и дека многу го сакам веднаш му кажав и тие беа среќни затоа што и јас бев многу среќна- тоа се гледаше во моите очи.
    Ти си знаеш најдобро дали вреди да го запознаваш или не
     
  15. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Им кажа девојчето?? :^) :?:
     
  16. inna18

    inna18 Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    zdr prijatelki....vaka sea so deckomi sme vo vrska 4 meseca....toj zivee blisku do mene i e mnogu dobr prijatel so moite roditeli no za zal tatkomi ne znae deka nie sme vo vrska....majami znae i mn ne podrzuva...toj e postar nekolku god od mene no toa ne e prob bidejki mn se sakame i slozuvame...toj saka da mu kazam na tatkomi za nas bidejki vrskata nie ozbilna...tatkomi sekogas koga ke go sretne go povikuva kaj nas zaedno sedaat pijat kafe i se...kako bi reagiral koga bi mu kazala sto mislite vie?go zemav predvid toa deka sum mn povrzana so nif deka sum edno detence na mama i tato neznam kako ke reagira,no i jas sakam da mu kazam a nezam kako ve molam helppp :(...niogas pred nego nesum spomnala decko....pozz
     
  17. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    - "Тато ... ти одсекогаш посакуваше јас да бидам среќна да најубавите нешта ми се случуваат во светот и да ги исполнам моите цели . Сепак јас тоа успеав да го остварам ... пронајдов среќата која ми дозволува да ми се случуваат најубавите нешта и ме подржува и помага да ги остварам своите цели ... тоа нешто е дечко , убав , мил дечко кој ме гледа со поинакви очи него другите машки и посакува да ме направи најсреќна девојка на свет.

    Така да тато сакам ти тоа да го знаеш бидејки си ми најдобар татко кој многу го сакам"

    :*
     
    На L0ve и Butterfly15 им се допаѓа ова.
  18. inna18

    inna18 Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    pa dobro zvuci toa....mi treba samo uste malku hrabrost i bas toe ka mu go kazam fala ti mn...nno mie strav da se sprotistavi i podocna da ne moze da dojde barem na kafe kaj mene i sl..inaku tatkomi go mn saka kako licnost bidejki e super dete...nekako hrabrosta mi odi tesko...sepak fala duso <3
     
  19. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Па добро ако го сака татко ти и ако е добра личност, зошто потоа не би можел да дојде кај тебе? Нема да е среќен татко ти што ти си во врска со добра личност? Сигурно повеќе ќе му одговара да си со некого кого тој го познава, одколку со некој непознат. Ајде собери храброст и кажи му, нема од што да се плашиш. :)
     
  20. inna18

    inna18 Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Da duso taka e potpolno si vo pravo no znaes nikogas ped nego nesum spomana za decko i sea od eden pat...ma ke pocekam uste malku da pomine nova godina i ke mu kazam sepak ako neso mu smeta negov problem bidejki jas go sakam i nikoj nema da me spreci vo nisto...nesum mala imam 18 ipol godini i majkami se omazila mlada pa so trebalo da dojdat baba mi idedkomi da se bunat...fala mila mn mi olesna i sobrav malku hrabrost :*
     
    На Butterfly15 му/ѝ се допаѓа ова.