1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mikoplazma i ureaplazma terapija

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Vanjce09, 5 октомври 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Vanjce09

  Vanjce09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Zdravo. Imam prasanje do ginekolozite ili bilo koj so slicno iskustvo.Vo juli morav na kiretaza bidejki vo 12 nedela nemav srceva reakcija. Posle toa po dobieni dva ciklusa bev na pregled pap i brisevi. Mi najdoa ureaplazma i mikoplazma hominis. Mi rekoa deka moram da zimam josamycin ili pristonamicin antibiotici koi gi nema vo makedonija a vo stranstvo se 30evra od kutivce, nam ni treba 6, i odat samo na recept. Znaci nemozam da gi nabavam. Sto da zemam kako zamena? Ve molam za pomos.
   
 2. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  1.648
  Сличен проблем!
  Вака види на антибиограм кој антибиотик освен овие го имаш. Ако нема друго чаре ќе мора да го набавите од странство. Но, ама големо НО, пред почеток на секоја антибиотска терапија посебно за овие две бактерии треба одличен имунитет. Ако немате добар имунитет терапијата нема да фати.
  Предлог ќе ти дам за некои работи: Овие две бактерии одат во пакет со други бактерии т.е пакет со бактериска вагиноза, и за да ги уништиш треба да го уништиш носителот
  1. Флажил вагиналети (метронидазолот е антимикроб/антибиотик со широк спектар, може да делува на микоплазмата - ова го читав од стручна литература).
  2. Вагиналети со лактобацили после антимикробната терапија. Враќањето на нормалната флора таму долу е најбитен фактор.
  3. Octenisept спреј- делува на кламидии, микоплазми и уреоплазма. Во др земји го има со ваг апликатор меѓутоа кај нас го нема, Земи 5мл шприц и внесувај го така.
  4. Чајна мешавина , мајчина душица, коприва, ајдучка трева и цвет од невен. Тампони натопени со тимијан тимол (докажан лек за микоплазми кај добиток, но кај нас тешко се наоѓа, па затоа пиј таков чај. - не го мешај со мајчина душица таа е тимијан серпетнае, а тимијан е тимијан вулгарис.
  5. Многу витамини и минерали - Олигогал А, Ц, Е + селен и цинк... селен и цинк се многу битни, а исто така железото ( многу жени кои ги имаат овие микоплазми имаат дефицит на железо и покрај што резултатите го покажуваат спротивното) - пази да не земаш многу... нусопојава ти е запек. + Бета глукан

  Уреоплазма и микоплазма се наоѓаат во нормалната микрофлора на 70% сексуално активни луѓе, кои ако падне имунитетот стануваат патогени. Имунитетот е најбитен за сузбивање на инфекцијата. Антибиотикот може да ја излечи, меѓутоа може и да ти донесе нови бактерии.
  Среќно!
   
  На tambelina, Antebellum и Vanjce09 им се допаѓа ова.
 3. Vanjce09

  Vanjce09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Ti blagodaram na odgovorot. Bev kaj drug doktor i mi dade dr. terapija. 1 gram naednas sumamed jas i soprugot, 7 dena vibramicin kapsuli edna dnevno dvajcata i posleden den povtorno 1 gram sumamed. Za mene 12 dena polyginax vaginaleti i po 20 dena kontrola. Ispivme terapija sega cekam. A zelezoto mi e nisko navistina.
   
 4. СноуБол90

  СноуБол90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2017
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  Мене ми нашле уреоплазма позитивна може некој да ми објасни што поточно е тоа ,пошо мојот гинеколог нишо не ми кажа по тел. А сум 20 недела бремена
   
 5. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.116
  Допаѓања:
  20.936
  Пол:
  Женски
  Тоа е бактерија ,ми ја најдоа и мене кога бев бремена на брисевите во 12 недела ми даде гинекологот антибиотик еритромицин да пиеме и јас и мојот сопруг и јас да ставам вагиналети еритромицин со нистатин контролни брисеви не требаше да правам така ми рече ,на последните брисеви пред пораѓај немав ништо чисти ми беа ,затоа ти појди со резултатите кај твојот гинеколог да ти препише антибиотик ,ќе се среди не се секирај .
   
 6. СноуБол90

  СноуБол90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2017
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  А за бебето штетно е? Читам све и свашта ме спобудалеа.
   
 7. elcezelce

  elcezelce Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  3.116
  Допаѓања:
  20.936
  Пол:
  Женски
  Јас ги пиев после 14 недела некаде и еве фала му на бога немаме никаква мака ,до сега и две мои другарки имаа во бременоста уреаплазма и они си испија антибиотик и немале никаков проблем здрави прави бебчиња си имаме .
   
  На СноуБол90 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lavicata

  lavicata Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2014
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  21
  Zdravo devojki Imam edno prasanje dali ima nekojkoristeno eritromicin vaginaleti I od kaj gi nabavivte
   
 9. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  167
  Во аптеката на Промедика (спроти Рамстор мол)

   
 10. lavicata

  lavicata Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2014
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  21
  Fala vi koga si zemala
   
  На Nadezna123* му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.