1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Pomagajte

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од panicarkaaa, 13 јули 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. panicarkaaa

    panicarkaaa Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Pred 2 meseci mi beshe prvpat sodecko mi. Posle nekolku dena mi se javija simptomi kako bolka pri mokrenje i mali tragi od krv i mnogu visoka temperatura. Bev na lekar mi napravija pregled na krvnata slika i mokraca i mi kazaaa deka imam vospalen mocen meur i mi prepishaa terapija na baza na prirodni bilki swanson. posle ednen mesec imav povtorno odnosiso decko mi i utredenta zabelezav deka vaginalniot iscedok mi e zelen i neprijatno mirisashe kako beshe i mnogu gust i povtorno mali tragi od krv. Bev na ginekolog i mi rece deka imam golema infekcija i mala rana. Mi prepisha reciproks i vaginalni apcinja kako i edno apceshto traelo edna nedela. Sega eve cekam rezultati od pap test a temperaturata povtorno pocna da mi se pokacuva, A UTRE SUM NA INTERVJU I NEZNAM SHTO DA ZEMAM ZA DA JA NAMALAM, VE MOLAMPOMAGAJTE.Pozdrav
     
  2. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
     
    На florentina и AIT им се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Јас против болка пиев Спазмекс, Налофен - тие се малку појаки, ставај ги нозете во топла вода со сол и веднаш потоа облечи чорапи, додека не ти се стоплат убаво нозете не ги соблакај, ставај крпи со врела ракија, најмногу што можеш да издржиш, на препоните ниско и на улошка, ама внимавај не смее да се олади ракијата, штом се олади стави нова и така лежи, не движи, едно саат време одмоарај, а против температура обичен парацетамол. Јас си имам мака, мене маката ми ја создаваше Еширихија коли, умирав од болка и имав бело прање. Искрено мен не ми беше поврзано со односот, но да ти препорачам подитно однеси го и дечко ти на лекар, можеби тој има инфекција и ти ја пренесува тебе, тоа е најискрен совет бидејќи голема е веројатноста. Ова со советите против болка ти ги кажувам од искуство, мене ми помогнале, знам колку боли и колку е непријатно.
     
  4. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Не сум имала ваква случка и незнам како да ти помогнам во врска со инфекцијата ама можам да ти дадам еден совет во врска со температурата мислам дека ќе ти помогне јас секогаш кога имам температурам влегувам правац под туш и се туширам со млака (да не речам ладна вода т.е не скроз ладна ама малку по млакичка)
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Море девојче, не дека ќе те наплашам ама по ова што го пиша не е ич добра работата. Ај чекај резултати од ПАП ама терај ги и да ти земат парче од раната и да го испитуваат.
    За утре моментално ќе ја смалиш температурата со Парацетамол, Андол или нешто друго ама таква јака температура асоцира на јака инфекција од долу и не е заебанција.
    Додека не се средиш не практицирај секс :) со дечко ти, зашто можеш да го заразиш нешто ако си носител ти или обратно (а по твоето изгледа тој ти пренел нешто штом веднаш видиш нагли промени после секс).

    Не и препишувај :wasntme: терапија кога таа веќе е под терапија а како што читам не ја болат јајници па да пие Спазмекс. Нема преладени јајници па да става топли облоги или држи нозе во вода туку кај неа е нешто друго посериозно
     
    На makedonkamak и gwen им се допаѓа ова.
  6. panicarkaaa

    panicarkaaa Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    A na shto se odnesuva toa poseriozno, kolku opasno moze da bide i na shto potocno mislite????? Jas vednash posle simptomite bev na lekar :(((
     
  7. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Зошто уште кога виде дека првиот пат не си како што треба за вториот пат не инсистираше на кондом?
    Ај не се секирај ќе те олечат нити си прва нити последна.
    Факт е дека сите инфекции се многу посериозни за здравјето на жената одколку на мажот затоа не си играј.
     
  8. panicarkaaa

    panicarkaaa Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Jas vednash posle prviot pat bev na lekar, i mi kazaa deka e vospalenie na mocen meur, zatoa i ne pomisliv na neshto drugo, no koga posle vtoriot pat se sluci istoto vednash bev na ginekolog. Koga mi kaza deka infekcijata e golema i imam mala rana se preplashiv vednash ja prashav da ne e neshto seriozno, taa mi rece deka ne e.Dali stavrno e taka ili mi go rece toa da ne krevam panika neznam. A shto podrazbira pod toa golema....neznam. Pon ke ima rezultati,se nadevam nema da e neshto losho :(
     
  9. SousLaBelleEtoile

    SousLaBelleEtoile Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    јас сепам мислам дека можно е да имаш уринарна инфекција чим имаш болки и осеќаш притисок при мокрење...
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Па баш таа раничка мене би ми била загрижувачка. Така ти рекла д-рката затоа што додека не добие резултати не сакала да нагаѓа и да ти вади памет што е во ред.
    Што и да е ќе се реши со терапија
     
  11. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    само што го прочитав ова, ми е страв а не дај боже да сум на твое место ппп скраја да е
    не ми е јасно како си можела после првиот пат да имаш односи со момчето :fubar: доборо бе, тој има ли барем малку осет, и пред се човечност?
    а дали користевте презерватив?
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Да се разбереме јас не и препишав ништо, дадов совет бидејќи сум била во слична ситуација. Јас сфатив дека има воспаление на мочниот меур и дека има некоја вагинална инфекција, а јас така се лечев, верувај ми ако јас не сум трпела од овие женски маки немаше да и препорачувам. Искрено се надевам дека се е ОК, мада јас пре би го однела дечкото на лекар, очигледно кај него е проблемот. оздравче Паничарке и извести не да не те мислиме многу ;)
     
  13. panicarkaaa

    panicarkaaa Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Eve denes bev na lekar, i sum imala obicna infekcija koja mi predizvikuvala temperatura, pap testot beshe gotov nemashe apsolutno nishto samo kokoidni bakterii koi se lecele so najobicna terapija. Ostatokot od simptomite mi bilo od vospalenioto na mocniot meur. Tolku, toa beshe se :D mi olesni mnogu, gjabe grizata doktorkata mi se iznasmea, i um za drug pat mi e ova :) I da sekako ke go nesam nego na lekar. Fala inaku mnogu za sovetcinjata :*
     
  14. Athena

    Athena Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Многу сум вознемирена. Пред неколку дена осетив печење, чувство на оток долу. Потоа секретот ми стана со јак мирис. Денес секретот ми е намален, но осеќам печење кога мочам и неколку капки крв, дури ми падна мало парче. А нон стоп осеќам чувство на оток.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.