1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Pomagajte

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од panicarkaaa, 13 јули 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. panicarkaaa

  panicarkaaa Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Pred 2 meseci mi beshe prvpat sodecko mi. Posle nekolku dena mi se javija simptomi kako bolka pri mokrenje i mali tragi od krv i mnogu visoka temperatura. Bev na lekar mi napravija pregled na krvnata slika i mokraca i mi kazaaa deka imam vospalen mocen meur i mi prepishaa terapija na baza na prirodni bilki swanson. posle ednen mesec imav povtorno odnosiso decko mi i utredenta zabelezav deka vaginalniot iscedok mi e zelen i neprijatno mirisashe kako beshe i mnogu gust i povtorno mali tragi od krv. Bev na ginekolog i mi rece deka imam golema infekcija i mala rana. Mi prepisha reciproks i vaginalni apcinja kako i edno apceshto traelo edna nedela. Sega eve cekam rezultati od pap test a temperaturata povtorno pocna da mi se pokacuva, A UTRE SUM NA INTERVJU I NEZNAM SHTO DA ZEMAM ZA DA JA NAMALAM, VE MOLAMPOMAGAJTE.Pozdrav
   
 2. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  836
  Допаѓања:
  1.893
  Пол:
  Женски
   
  На florentina и AIT им се допаѓа ова.
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  14.882
  Допаѓања:
  85.346
  Пол:
  Женски
  Јас против болка пиев Спазмекс, Налофен - тие се малку појаки, ставај ги нозете во топла вода со сол и веднаш потоа облечи чорапи, додека не ти се стоплат убаво нозете не ги соблакај, ставај крпи со врела ракија, најмногу што можеш да издржиш, на препоните ниско и на улошка, ама внимавај не смее да се олади ракијата, штом се олади стави нова и така лежи, не движи, едно саат време одмоарај, а против температура обичен парацетамол. Јас си имам мака, мене маката ми ја создаваше Еширихија коли, умирав од болка и имав бело прање. Искрено мен не ми беше поврзано со односот, но да ти препорачам подитно однеси го и дечко ти на лекар, можеби тој има инфекција и ти ја пренесува тебе, тоа е најискрен совет бидејќи голема е веројатноста. Ова со советите против болка ти ги кажувам од искуство, мене ми помогнале, знам колку боли и колку е непријатно.
   
 4. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Не сум имала ваква случка и незнам како да ти помогнам во врска со инфекцијата ама можам да ти дадам еден совет во врска со температурата мислам дека ќе ти помогне јас секогаш кога имам температурам влегувам правац под туш и се туширам со млака (да не речам ладна вода т.е не скроз ладна ама малку по млакичка)
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327

  Море девојче, не дека ќе те наплашам ама по ова што го пиша не е ич добра работата. Ај чекај резултати од ПАП ама терај ги и да ти земат парче од раната и да го испитуваат.
  За утре моментално ќе ја смалиш температурата со Парацетамол, Андол или нешто друго ама таква јака температура асоцира на јака инфекција од долу и не е заебанција.
  Додека не се средиш не практицирај секс :) со дечко ти, зашто можеш да го заразиш нешто ако си носител ти или обратно (а по твоето изгледа тој ти пренел нешто штом веднаш видиш нагли промени после секс).

  Не и препишувај :wasntme: терапија кога таа веќе е под терапија а како што читам не ја болат јајници па да пие Спазмекс. Нема преладени јајници па да става топли облоги или држи нозе во вода туку кај неа е нешто друго посериозно
   
  На makedonkamak и gwen им се допаѓа ова.
 6. panicarkaaa

  panicarkaaa Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  A na shto se odnesuva toa poseriozno, kolku opasno moze da bide i na shto potocno mislite????? Jas vednash posle simptomite bev na lekar :(((
   
 7. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.191
  Зошто уште кога виде дека првиот пат не си како што треба за вториот пат не инсистираше на кондом?
  Ај не се секирај ќе те олечат нити си прва нити последна.
  Факт е дека сите инфекции се многу посериозни за здравјето на жената одколку на мажот затоа не си играј.
   
 8. panicarkaaa

  panicarkaaa Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Jas vednash posle prviot pat bev na lekar, i mi kazaa deka e vospalenie na mocen meur, zatoa i ne pomisliv na neshto drugo, no koga posle vtoriot pat se sluci istoto vednash bev na ginekolog. Koga mi kaza deka infekcijata e golema i imam mala rana se preplashiv vednash ja prashav da ne e neshto seriozno, taa mi rece deka ne e.Dali stavrno e taka ili mi go rece toa da ne krevam panika neznam. A shto podrazbira pod toa golema....neznam. Pon ke ima rezultati,se nadevam nema da e neshto losho :(
   
 9. SousLaBelleEtoile

  SousLaBelleEtoile Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  јас сепам мислам дека можно е да имаш уринарна инфекција чим имаш болки и осеќаш притисок при мокрење...
   
 10. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327

  Па баш таа раничка мене би ми била загрижувачка. Така ти рекла д-рката затоа што додека не добие резултати не сакала да нагаѓа и да ти вади памет што е во ред.
  Што и да е ќе се реши со терапија
   
 11. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  само што го прочитав ова, ми е страв а не дај боже да сум на твое место ппп скраја да е
  не ми е јасно како си можела после првиот пат да имаш односи со момчето :fubar: доборо бе, тој има ли барем малку осет, и пред се човечност?
  а дали користевте презерватив?
   
 12. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  14.882
  Допаѓања:
  85.346
  Пол:
  Женски
  Да се разбереме јас не и препишав ништо, дадов совет бидејќи сум била во слична ситуација. Јас сфатив дека има воспаление на мочниот меур и дека има некоја вагинална инфекција, а јас така се лечев, верувај ми ако јас не сум трпела од овие женски маки немаше да и препорачувам. Искрено се надевам дека се е ОК, мада јас пре би го однела дечкото на лекар, очигледно кај него е проблемот. оздравче Паничарке и извести не да не те мислиме многу ;)
   
 13. panicarkaaa

  panicarkaaa Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Eve denes bev na lekar, i sum imala obicna infekcija koja mi predizvikuvala temperatura, pap testot beshe gotov nemashe apsolutno nishto samo kokoidni bakterii koi se lecele so najobicna terapija. Ostatokot od simptomite mi bilo od vospalenioto na mocniot meur. Tolku, toa beshe se :D mi olesni mnogu, gjabe grizata doktorkata mi se iznasmea, i um za drug pat mi e ova :) I da sekako ke go nesam nego na lekar. Fala inaku mnogu za sovetcinjata :*
   
 14. Athena

  Athena Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  2
  Многу сум вознемирена. Пред неколку дена осетив печење, чувство на оток долу. Потоа секретот ми стана со јак мирис. Денес секретот ми е намален, но осеќам печење кога мочам и неколку капки крв, дури ми падна мало парче. А нон стоп осеќам чувство на оток.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.