1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

proodnost na kanali+HPV

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од crnaaa, 14 јули 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. crnaaa

    crnaaa Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    imam 30 god veke 2god se obiduvame da imame bebce no nemozeme site ispituvanja se vo red (spermogam,hormoni,folikulometrija ima jajce kletki,i stvarno neznam sto e problemot mojot ginekolog veli samo opustete se i ke bide so vakvi naodi ,pred eden mecec me prati na ispituvanje na proodnost na kanali posledniot pap test od pred 6 meseci mi bese so normalen naod ,i mi rece za da bideme sigurni ajde da napravime uste eden pred da gi ispitame kanalite megutoa do mojot 8 den od menstruacijata koga trebase da se napravi ispituvanjeto na proodnosta rezultatite od pap testot ne bea dobieni i jas go napraviv ispituvanjeto i za sreka kanalite se proodni po edna nedela stignaa i rezultatite od pap i imam HPVvirus i sega smrtno sum uplasena sto se moze da mi bide deka citav negde ako imas nekoja bakterija ili virus so toa ispituvanje ke ti se rasiri vo celo telo VE MOLAM pomognete mi olesnete mi ja nekako situacijava vo koja se naogam pozzzz
     
  2. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Твојот гинеколог кој те следи требало да ти објасне која е терапијата за ХПВ и дали има потреба од истата. Зависно од тоа кој тип на ХПВ го носиш таква и терапија ќе добиеш. Дали направи типизација???
    Обично ХПВ се јавува при намален имунитети , има повеќе видови и повеќето не се опасни. Навистина не ми е јасно како те пуштил од ординација со овие резултати, без да ти објасни.
     
  3. crnaaa

    crnaaa Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    naodite mi bea dobri na prethodniot pap test sto go napraviv pred 6 meseci i so tie naodi me prati na ispituvane na proodnost a vo meguvreme napraviv uste eden pap i rezultatite seuste nebea stignati koga trebase da go napravam ispituvanjeto (neli za kanalite bilo najdobro od 7-10 den od menstruacija ) i ginekologot me prati na ispituvanje so verba deka i tie rezultati ke bidat dobri no od koga go napraviv stignaa rezultatite i mi najdoa deka imam HPV sega mi zede bris i mi rece deka za dve nedeli ke bidat gotovi rezultatite i ke vidime koj tip na hpv nosis ama jas ke umram od griza da ne ima vrska taa tecnost sto se stava za ispituvanjeto na kanalite da se rasiri niz celo telo taka citav negde
     
  4. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Вирусот не е пречка за забременување.
    ХПВ типизацијата ќе покаже дали воопшто имаш ХПВ и ако имаш, кој тип е. Има имунолошки терапии за контролирање на вирусот.
     
    На crnaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Значи Пап тестот може да претпостави дека имаш ХПВ, но не е сигурно, претпоставка е.
    Оди и направи си ХПВ Типизација, баш како што рече Мерлинка.
    И јас имав на папот можен хпв, се извадив од памет. Направив типизација и испадна негативна.
    Џабе плашењето.
    Така да папот не е веродостоен за хпв, само претпоставува. Оди направи си нов тест, типизација.
    Одиш на гинеколог, ти зима брис и се носи во Ману, тие ги прават овие тестови, таа е единствена лабараторија кај што се докажува дал има или нема ХПВ и од кој тип е доколку постои.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.