1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

zosto tolku boli

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од MaryHamilton, 15 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. MaryHamilton

    MaryHamilton Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Vo posledno vreme imam ogromni bolki pred menstruacija, prethodno imav bolki samo prviot den a sega cela nedela odkako ke dobijam nekoja cudna i mnoogu jaka bolka.Mozno e da imam cista ili nesto slicno??
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Можно е а пак некои гинеколози велат дека е поради тесни канали.
    Еве како за утеха а е некое не пишано правило дека после пораѓај :) престануваат менструалните болки освен нели ако си преладена или имаш некој друг проблем ;)
     
  3. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    Јас секој месец различно добивам, некогаш уште една недела пред да добијам ке почнам да ги чуствувам симтомите, некогаш па нема ни да осетам кога ке добијам, некогаш па имам многу јаки болку што и по две апчиња и чај од нанае не ми помагаат, а секогаш редовно добивам... Значи зависи све од некои промени што ги чувствува организмот, стрес, прехлада па и начин да исхрана ми има кажано гинекологот ;)
     
    На MaryHamilton му/ѝ се допаѓа ова.
  4. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832

    Зависи,секоја менструација е различна.
    Еден месец ќе те боли само првиот ден,друг цела недела,еднаш ќе те боли главата,следната стомакот.
    Доколку се сомневаш на цисти добро е да си направиш ехо или евентуално пап.
    Но после пороѓај велат дека болките се намалувале на интензитет поради ширење на родилните патишта.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.