1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со роднина

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од sonce7, 30 ноември 2011.

  1. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Точно. 13-14 год се период кога е тешко да си во своја кожа. :)
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  2. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Али нажалост из ове се коже неможе ..
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    355
    Не ве разбирам кога велите дека 3 колено и не се толку големи роднини.
    Распаметени сте, роднина си е роднина, крвна врска е крвна без разлика дали е 3 колено или пак 2, или 4.
    Како воопшто и помислувате на такви работи, не ви е гадно??

    Мајката на дечко ти е втора братучеда на мајка ти, на тебе тетка и ти сакаш и свекрва да ти биде, а пак жените што до вчера биле втори братучетки сега ќе биднуваат сваќи, хорор.
     
  4. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски

    Мислам дека нема потреба од вознемирување. Не се надевам дека зрела личност би можела да се заљуби во роднина. Си фантазираат деца од 13/14 години кои ги привлекува забранетото. И секако дека и до 3 колено си се роднини. Ама сигурно на тоа девојче што од 13 години и се допаднал братучед таа сигурно нема да се мажи со него за неговата мајка а нејзина тетка нејзе да и биде свекрва, нели?
     
    На SimonaTino и okcenzi им се допаѓа ова.
  5. EdnoDetence

    EdnoDetence Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Pomoshh??

    So tatko i sme 3 bratuchedi..i mn ja sakam a i ona mene..dali ke pogresime ako bideme vo vrska ili??? :/
     
  6. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Pomoshh??

    Ќе погрешите. Вклучувајќи го третото колено се смета за близок род, а мислам дека и верата не дозволува.
     
  7. EdnoDetence

    EdnoDetence Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Pomoshh??

    ama so nejze pagjame nesho kao 4 bratuchedi mislam..inache prochitav deka spored crkvata dozvoleno e vrska pomegju 3 bratuchedi
     
  8. Alyson

    Alyson Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    170
    Pomoshh??

    Можело тука да го сместиш прашањето
    http://forum.femina.mk/vrski/ljubovni-problemi-i-soveti-t243/
    Сепак ќе ти кажам мое мислење.
    Ако навистина се сакате би можеле да бидете заедно, не сте некои блиски роднини. Јас не би се водела според црквата, но секој е различен. Според мене многу е поважно мислењето на родителите. И ти и она разговарајте со нив. Многу е подобро ако ве поддржуваат и ако немаат ништо против таа врска. Доколку родителите се против, врската ќе се соочува само со препреки, расправии, можеби ќе слушнете некој тежок збор од блиските и не е лесно секојдневно да се поднесува сето тоа.

    Ако имате по 17 год како што пишува, или пак девојчето ако има и помалку, малку е веројатно дека се работи за некоја голема и трајна љубов. Можеби во моментов ви се чини дека сте еден за друг и дека неможе ништо да ве раздели, но размислете подобро.
     
  9. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Pomoshh??

    :!: Во суштина ти нејзе и си чичко.Не сте братучеди.Тоа значи твоите деца и таа ќе се 4ти братучеди :D :D .Јас не би ти предложила да продолжиш со врската 8)
     
  10. EdnoDetence

    EdnoDetence Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Pomoshh??

    so tatko mi zborev za ova pred okolu 2 meseci ama samo onaka mu spomnav toj mi reche deka sme dalechen rod i nema problem..
     
  11. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.936
    Допаѓања:
    30.770
    Пол:
    Женски
    Pomoshh??

    Епа ако во очите на твојот татко нема проблем, терајте тогаш. Сепак што и да ти кажеме ние, најнормално дека ќе го слушаш татко ти. Само што малце чудно ми е татко ти што ја одобрува врската, а пак сте 3ти братучеди..
     
  12. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Pomoshh??

    А бе не може и готово. Од сите девојки, баш па најде со роднина. Иди бегај и не се туку занесувај.
     
  13. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Pomoshh??

    Од самата помисла дека ми е братучед , не би напраила ништо , а не па да прашувам по форуми. Башка деца сте уште бре ,зашто за глупости да си праите проблеми во фамилијата? Има уште девојчиња на светот не мора со роднини. Али ако татко ти дозволил такво нешто... Иако мене ми е необично и чудно :|
     
  14. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Pomoshh??

    Лелее лоша работа ако веќе сте заљубени, можам да разберам како ти е.... Не знам што да ти кажам, да паметувам нема, сепак вие и вашите родители најдобро си знаете. :worried: И за тоа во црква дека трети братучеди смее сум чула, ако гледаме од тој аспект. А ако сеуште не сте почнале ништо, тогаш подобро не, зашто да си ставате трн во здрава нога.
     
  15. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Имав и јас една таква ситуација, среќа на време откривме. Имав еден пријател и ми местеше негов другар, му пратил мој линк, дечкото ме додаде и почнавме да се допишувавме некој период на фејсбук и се договоривме да дојде да се видиме, отворив на неговиот профил и низ сликите ја видов мојата прва братучедка, го прашав од каде ја знае и ми вели втора братучедка ми е :o излезе дека ние сме трети братучеди.
     
  16. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    355

    Сакам да верувам во тоа дека само деца си фантазираат, ама за жал има и возрасни на кои таквите врски им се сосема нормални.
     
  17. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски

    Ги има секакви ама според мене не е во ред. Но ако зборуваме за дете од 14 години дека и се допаднал братучед на татко и тогаш нема потреба да ја осудуваме дете е детски памет со тек на време ќе сфати дека е погрешно. Но ако зборуваме за возрасни личности кои се свесни дека се роднински поврзани и си тераат во врска мислам дека е срамота.
     
  18. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Eпа добро ако татко ти,ти дозволува.Но сепак треба и нејзиниот татко (брачед ти) да се праша.Ако родителите ви дозволуваа и вие се сакате.Фатете се,што да ти речиме ние :P
     
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Едно од најодбивните нешта ми е врска со роднина. Ненормална работа.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NewFormula

    NewFormula Нов член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    da se smetat zaaa vazni bidejki vasite roditeli see 2 bratucedii nivnite roditelii 1 a a roditelite na vasite baba i dedo brat i sestraa toaa e losooo ne treba da ste zaednoo i ako se sakate edno vreme ne se gledajte ili blokirajgo na fejzbuk i zaborajgoo