1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколог

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од geminii, 11 мај 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. geminii

  geminii Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво,сакам да прашам,пред 3 седмици имав кафеав изцедок кој ми траеше 3 дена..сега ми касни 1 недела,направив 2 теста и двате се негативни..што би можело да биде друго ако не бременост со овие симптоми?
   
 2. SanjaKirchner

  SanjaKirchner Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  760
  Ginekolog

  bremenost/simptomi-na-bremenost-t62/1710.html имаш веќе ваква тема, без потреба нова.
  Инаку ако тестот е негативен не би требало да си бремена.
  Позз
   
 3. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.465
  Допаѓања:
  10.834
  Ginekolog

  Па доколку и двата тестови ти излегле негативни претпоставувам дека не си бремена,бидејќи тестовите имаат над 95% точност.Меѓутоа ти не наведуваш никакви други симптоми освен кафеавиот исцедок.Врз база само на тој исцедок би претпоставила дека може да се работи за цисти,бидејќи ти доцни една недела.Но не наведуваш дали чувствуваш некакви болки во долниот дел на стомакот,дали имаш проблеми при мокрење или болки при сексуален однос.Не наведуваш ниту дали исцедокот е во мала/голема количина,и дали има непријатен мирис.Те советувам да направиш ехо со што би се провериле утерусот и аднексите.
  Поздрав.
   
 4. jarecjarec

  jarecjarec Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Ginekolog

  Здраво!поздрав до сите.Имам едно прашање кое ме измачува,а баш е викенд и треба да чекам до понеделник за кај матичниот лекар.Вчера после сексулен однос ми протече кафеавкаста течност капка две,еве и денес се бришам а и на секојденванат влочка се гледаат траги кафеавкасти,незнам њро е сега ова ,а треба да ми дојде за 10 дена,значи рано за да ми дојде менструација.инаку пап тест добар е сега брзо правев.Ве молам за одговор,само на тоа мислам се шекнав.Поздрав
   
 5. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.465
  Допаѓања:
  10.834
  Ginekolog

  Може да не е ништо страшно,но еве за да бидеш мирна обавезно ќе си појдеш на гинеколог.Според ова што го кажуваш јас мислам дека може и порано да ти дојде менструација,но сепак треба да си направиш ехо за да исклучиш постоење на цисти.Не кажа дали освен кафеавиот исцедок имаш и болки,ако немаш мислам дека нема место за паника.Доколку ПАП тестот е добар се исклучува можност за постоење на ХПВ вирусот а со него и сите пропратни цин1,цин2,цин3.Меѓутоа доколку ова ти се случувало и порано обавезно едно ехо чисто да се видат аднекси,матка или постоење на цисти или други инфекции.
  Поздрав.
   
 6. jarecjarec

  jarecjarec Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Ginekolog

  fala baby-star me opusti malku.inaku imav edna mala cisticka na poslednoto eho,za koja ginikologot mi kaza deka folikularna i deka voopsto ne e opasna i sl.i nikako ne ja tretirav, a pap test pravam redovno i e ok,a drug pat nesto slicno mi se ima deseno isto posle odnos da mi dojde,no trebase da mi dojde ocekuvav toj den ili naredniot,no ova e cudno, ni mi ide,ni pa kafevoto od sekojdenvnata vloska isceznuva e veke dva dena... :( pozz i falaaa
   
 7. ivananika

  ivananika Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Ginekolog

  zdravo na site,sakam da prasam nesto,zagrizena sum a i zbuneta!imav nezastiten odnos so decko mi i toj svrsi vo mene,slednio den posle 30 casa ispiv norlevo apce bidejki bev isplasena,koga poglednav na kalendarot za plodni denovi vidov deka toj den mi e ploden den.pominaa 7 dena ,mi izlegoa bubulici(sto ne e voobicaeno za mojata koza),golema sklonost kon jadenje ,se cuvstvuvam umorno ,mnogo mi se spie,dva pati mi se slosa od togas,se osekam nadueno i imam tvrda stolica,da ne zaboravam da spomenam za raspozenie,se me nervira se mi smeta,mnogu sum nervozna,a treba da mi dojde menstruacija okolo 2 juni.ve molam za odgovor ????????????dali se ovie simptomi od hormonskite apcinja ?????onapred vi blagodaram
   
 8. KEN

  KEN Активен член

  Се зачлени на:
  26 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ginekolog

  Bi sakala da ve prasam dali mozat da koristat vaginaleti i devokji koi nemale seksualen odnos??
  Poradi podolgo vreme zemanje antibiotici sum dobila infekcija i vekje podolgo vreme ja imam.Piev kapsuli palin,citeral,korisistev kanesten mast za nadvoresna upotreba i sekogas se povtoruva pa sega mi dadoa vaginaleti kanesten..
  Odnapred blagodaram
  Pozdrav!
   
 9. rainbow333

  rainbow333 Активен член

  Се зачлени на:
  26 мај 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Ginekolog

  Zdr posleden pat dobiv menzis na 23 fev a posle toa na 9 mart imav odnos ,i a od 1 januari 2012 nastinav mn so temperaturi celo vreme imunitetot mi opadna i krvta slaba i zelezoto, pa primav lekarstva zada ozdravam i od 23 fev nemi e dojdeno eve veke sme 26 maj mikasni mnoguu napraviv 3 testa od koe 2 navecer a 1 nasabajle i site 3 pokazza deka se negativni znaci deka nesum bremena ,no seuste postoi dilema zosto olku mi kasni od sto moze da e toa dali moze dasum sepak bremna ipokraj toa sto 3 testa bea negtivni ili se raboti za nekoe hormonsko poremetuvanje od mnogute primani lekarstva
  Ve molam itno odgovoretemi
  Mn mi e straf
  Vi blagodaram
   
 10. majagv

  majagv Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ginekolog

  zdravo.jas imam problem veke dolgo vreme,imam iscedok non stop i ako ne stavam vloska lom se pravam.kaj site ginekolozi bev i mi vikaat nisto ne ti e mi davale apcinja i sum se miela so kamilica ama nisto pak si tece.momentalno sum nevina ali si imam decko i probavme da imame ama mene mi e tamu pametot morav da ja izvadam vloskata i mi bese strav da ne se napravam,kazuvajte sovet dali mozam da se mackam so canesten?
   
 11. majagv

  majagv Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ginekolog

  i kazuvajte sovet za opustanje zosto jas nikako ne mozam da se opustam se stegav celo vreme mi e strav deka ke boli :)))
   
 12. angelinaskopje

  angelinaskopje Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  1
  mi se pojavi kandida, cmv i rubela kolku se tie steti infekcii planirame bebe dali se opasni tie infenciii gin mi kaze deka ne se stetni ve molam pisete mi milsam deka bese cmv pozi igg i kAJ RUBELA IGG palnirame bebe dali ima nesto stetno ili se e vo red
   
 13. M-1207

  M-1207 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2014
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  неколку дена по ред осеќам некоја непријатна болка во пределот на анусот, но таа болка ја чувствувам само кога седнувам/станувам. Додека се бањав приметив дека до анусот имам некое топче што не при допир не ме боли но ете кога правам некоја физичка активност ми се јавува тапа болка.. немам никакви крварење.. многу ми е страв... некој да ме упати дали е нешто серизно ?
   
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.735
  Најверојатно е некој хемороид. Ќе се повлече, ако остане подолго мораш кај матичен лекар.
   
 15. M-1207

  M-1207 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2014
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  29
  Пол:
  Женски
  имам 18 години.. зарем е можно... не сум ни сексуално активна
   
 16. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.744
  Допаѓања:
  108.735
  Е како не е можно - една малку потврда столица и толку треба.
   
 17. Buba Kika

  Buba Kika Нов член

  Се зачлени на:
  8 декември 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Pochituvani, se nadevam na odgovor. Jas pred dve godini bev pozitivna na virusot hpv tip 6(neaktiven) i tip 68(aktiven) sega sum chista, no so soprugot vekje 8 meseci probuvame da imame bebe. Bev na pregled ginekologot mi kaza deka se e vo red so mene i deka mozam da ostanam bremena, i mazot mi poseti urolog i on e vo red. imam redovna normalna menstruacija no nemam nikakov sekret, dilemata e dali virusot predizvikal poremetuvanje na ovulacijata, sterilitet ili stanuva zbor za poremetuvanje od nekoj drug vid??? odnapred blagodarna
   
 18. Ubavataa

  Ubavataa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  9
  Доле имам непријатна миризба веќе неколку дена а секојдневно вршам нега на интимниот дел како да се спречи ?
   
 19. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  501
  Пол:
  Женски
  Здраво. Искуства со д-р Гордана Кипроска од Санте плус? Не за бременост, туку општо како гинеколог.
   
 20. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.332
  Допаѓања:
  5.406
  Пол:
  Женски
  Сигурно се работи за некоја инфекција подобро закажи си гинеколошки преглед,а до тогаш миј се со чај од камилица
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.