1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гинеколог

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од geminii, 11 мај 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. geminii

    geminii Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво,сакам да прашам,пред 3 седмици имав кафеав изцедок кој ми траеше 3 дена..сега ми касни 1 недела,направив 2 теста и двате се негативни..што би можело да биде друго ако не бременост со овие симптоми?
     
  2. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    Ginekolog

    bremenost/simptomi-na-bremenost-t62/1710.html имаш веќе ваква тема, без потреба нова.
    Инаку ако тестот е негативен не би требало да си бремена.
    Позз
     
  3. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Ginekolog

    Па доколку и двата тестови ти излегле негативни претпоставувам дека не си бремена,бидејќи тестовите имаат над 95% точност.Меѓутоа ти не наведуваш никакви други симптоми освен кафеавиот исцедок.Врз база само на тој исцедок би претпоставила дека може да се работи за цисти,бидејќи ти доцни една недела.Но не наведуваш дали чувствуваш некакви болки во долниот дел на стомакот,дали имаш проблеми при мокрење или болки при сексуален однос.Не наведуваш ниту дали исцедокот е во мала/голема количина,и дали има непријатен мирис.Те советувам да направиш ехо со што би се провериле утерусот и аднексите.
    Поздрав.
     
  4. jarecjarec

    jarecjarec Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ginekolog

    Здраво!поздрав до сите.Имам едно прашање кое ме измачува,а баш е викенд и треба да чекам до понеделник за кај матичниот лекар.Вчера после сексулен однос ми протече кафеавкаста течност капка две,еве и денес се бришам а и на секојденванат влочка се гледаат траги кафеавкасти,незнам њро е сега ова ,а треба да ми дојде за 10 дена,значи рано за да ми дојде менструација.инаку пап тест добар е сега брзо правев.Ве молам за одговор,само на тоа мислам се шекнав.Поздрав
     
  5. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Ginekolog

    Може да не е ништо страшно,но еве за да бидеш мирна обавезно ќе си појдеш на гинеколог.Според ова што го кажуваш јас мислам дека може и порано да ти дојде менструација,но сепак треба да си направиш ехо за да исклучиш постоење на цисти.Не кажа дали освен кафеавиот исцедок имаш и болки,ако немаш мислам дека нема место за паника.Доколку ПАП тестот е добар се исклучува можност за постоење на ХПВ вирусот а со него и сите пропратни цин1,цин2,цин3.Меѓутоа доколку ова ти се случувало и порано обавезно едно ехо чисто да се видат аднекси,матка или постоење на цисти или други инфекции.
    Поздрав.
     
  6. jarecjarec

    jarecjarec Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ginekolog

    fala baby-star me opusti malku.inaku imav edna mala cisticka na poslednoto eho,za koja ginikologot mi kaza deka folikularna i deka voopsto ne e opasna i sl.i nikako ne ja tretirav, a pap test pravam redovno i e ok,a drug pat nesto slicno mi se ima deseno isto posle odnos da mi dojde,no trebase da mi dojde ocekuvav toj den ili naredniot,no ova e cudno, ni mi ide,ni pa kafevoto od sekojdenvnata vloska isceznuva e veke dva dena... :( pozz i falaaa
     
  7. ivananika

    ivananika Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ginekolog

    zdravo na site,sakam da prasam nesto,zagrizena sum a i zbuneta!imav nezastiten odnos so decko mi i toj svrsi vo mene,slednio den posle 30 casa ispiv norlevo apce bidejki bev isplasena,koga poglednav na kalendarot za plodni denovi vidov deka toj den mi e ploden den.pominaa 7 dena ,mi izlegoa bubulici(sto ne e voobicaeno za mojata koza),golema sklonost kon jadenje ,se cuvstvuvam umorno ,mnogo mi se spie,dva pati mi se slosa od togas,se osekam nadueno i imam tvrda stolica,da ne zaboravam da spomenam za raspozenie,se me nervira se mi smeta,mnogu sum nervozna,a treba da mi dojde menstruacija okolo 2 juni.ve molam za odgovor ????????????dali se ovie simptomi od hormonskite apcinja ?????onapred vi blagodaram
     
  8. KEN

    KEN Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ginekolog

    Bi sakala da ve prasam dali mozat da koristat vaginaleti i devokji koi nemale seksualen odnos??
    Poradi podolgo vreme zemanje antibiotici sum dobila infekcija i vekje podolgo vreme ja imam.Piev kapsuli palin,citeral,korisistev kanesten mast za nadvoresna upotreba i sekogas se povtoruva pa sega mi dadoa vaginaleti kanesten..
    Odnapred blagodaram
    Pozdrav!
     
  9. rainbow333

    rainbow333 Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ginekolog

    Zdr posleden pat dobiv menzis na 23 fev a posle toa na 9 mart imav odnos ,i a od 1 januari 2012 nastinav mn so temperaturi celo vreme imunitetot mi opadna i krvta slaba i zelezoto, pa primav lekarstva zada ozdravam i od 23 fev nemi e dojdeno eve veke sme 26 maj mikasni mnoguu napraviv 3 testa od koe 2 navecer a 1 nasabajle i site 3 pokazza deka se negativni znaci deka nesum bremena ,no seuste postoi dilema zosto olku mi kasni od sto moze da e toa dali moze dasum sepak bremna ipokraj toa sto 3 testa bea negtivni ili se raboti za nekoe hormonsko poremetuvanje od mnogute primani lekarstva
    Ve molam itno odgovoretemi
    Mn mi e straf
    Vi blagodaram
     
  10. majagv

    majagv Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ginekolog

    zdravo.jas imam problem veke dolgo vreme,imam iscedok non stop i ako ne stavam vloska lom se pravam.kaj site ginekolozi bev i mi vikaat nisto ne ti e mi davale apcinja i sum se miela so kamilica ama nisto pak si tece.momentalno sum nevina ali si imam decko i probavme da imame ama mene mi e tamu pametot morav da ja izvadam vloskata i mi bese strav da ne se napravam,kazuvajte sovet dali mozam da se mackam so canesten?
     
  11. majagv

    majagv Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ginekolog

    i kazuvajte sovet za opustanje zosto jas nikako ne mozam da se opustam se stegav celo vreme mi e strav deka ke boli :)))
     
  12. angelinaskopje

    angelinaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    1
    mi se pojavi kandida, cmv i rubela kolku se tie steti infekcii planirame bebe dali se opasni tie infenciii gin mi kaze deka ne se stetni ve molam pisete mi milsam deka bese cmv pozi igg i kAJ RUBELA IGG palnirame bebe dali ima nesto stetno ili se e vo red
     
  13. M-1207

    M-1207 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    неколку дена по ред осеќам некоја непријатна болка во пределот на анусот, но таа болка ја чувствувам само кога седнувам/станувам. Додека се бањав приметив дека до анусот имам некое топче што не при допир не ме боли но ете кога правам некоја физичка активност ми се јавува тапа болка.. немам никакви крварење.. многу ми е страв... некој да ме упати дали е нешто серизно ?
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Најверојатно е некој хемороид. Ќе се повлече, ако остане подолго мораш кај матичен лекар.
     
  15. M-1207

    M-1207 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    имам 18 години.. зарем е можно... не сум ни сексуално активна
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Е како не е можно - една малку потврда столица и толку треба.
     
  17. Buba Kika

    Buba Kika Нов член

    Се зачлени на:
    8 декември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Pochituvani, se nadevam na odgovor. Jas pred dve godini bev pozitivna na virusot hpv tip 6(neaktiven) i tip 68(aktiven) sega sum chista, no so soprugot vekje 8 meseci probuvame da imame bebe. Bev na pregled ginekologot mi kaza deka se e vo red so mene i deka mozam da ostanam bremena, i mazot mi poseti urolog i on e vo red. imam redovna normalna menstruacija no nemam nikakov sekret, dilemata e dali virusot predizvikal poremetuvanje na ovulacijata, sterilitet ili stanuva zbor za poremetuvanje od nekoj drug vid??? odnapred blagodarna
     
  18. Ubavataa

    Ubavataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    9
    Доле имам непријатна миризба веќе неколку дена а секојдневно вршам нега на интимниот дел како да се спречи ?
     
  19. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Здраво. Искуства со д-р Гордана Кипроска од Санте плус? Не за бременост, туку општо како гинеколог.
     
  20. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Сигурно се работи за некоја инфекција подобро закажи си гинеколошки преглед,а до тогаш миј се со чај од камилица
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.