1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кондиломи

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од maleckataaa, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. maleckataaa

    maleckataaa Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Bi sakala da ve prasam za kondilomi!Mi gi konstatiraa na vnatresnite usni i mi kazaa deka ke treba da se gorat so azot,a dokolku se zgolemat ke treba laserski da se izvadat.Pa me interesira dali toa e bolno seriozno,i dali so gorenjeto bi isceznale Blagodaram
     
  2. Ladybug.89

    Ladybug.89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    39
    И јас имам прашање за кондиломите. Пред неколку месеци ми се појавија користев еден лек кој ми го даде гинеколог и сега немам, дали во иднина пак ќе ми се појават, не сум била да се прегледам, и дали има шанси да се во внтарешноста затоа што не ги гледам така..Сега откако ми поминаа дали можам да му ги пренесам на мојот партнер? :(
     
  3. maleckataaa

    maleckataaa Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    mozes da mi kazes kakov lek bilo toa?i dali ti spomnale nesto deka treba da gi goris posto mene doktorkata mi vikase ne e strasno ne e strasno megjutoa mene mi e strav malce,spomna gorenje so azot pa me interesirala ti dali si gi izlecila i kako.
     
  4. Caroline

    Caroline Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    9
    Не знам дали во соодветната тема го поставувам прашањето но ќе се обидам да појаснам.

    Пред година па и повеќе, ми се појавија како израстоци, како брадавички околу аналниот отвор, и кај пубичната коска и вагиналната усна ситни неколку (2-3) а повеќе беа околу аналниот отвор.
    Ме чешаа, а и како да кажам така чешајќи ги откорнав ( не можам да најдам посоодветен израз) и ми се појави краткотрајно ситно крварење и ми поминаа.
    Одтогаш не ми се појавиле повторно, но не сум ни посетила лекар па затоа решив да го поставам прашањето.
    Прашањето ми е дали е можно тоа да биле кондиломи или пак хемороиди?

    Однапред Ви благодарам за одговорот.
     
  5. kiki80

    kiki80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Јас имав кондиломи но со помош на WARTEC кремата сама си ги отстранив и фала богу сега за сега е во ред ...ми се немаат појавено нови
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Wiliams

    Wiliams Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    12
    и јас имав и тоа мноооогууууу, не одете на никакво горење со азот или други методи. Ништо не помага само WARTEC кремата. Јас си ја купив од Солун и за 5 дена све се исчисти а имав и до анусот, малце боли ама помага :)
    А да и зашо отварате нови теми кога веке има ваква отворена
    zdravstveni-problemi/kondilomi-t1325/
     
  7. tina1985

    tina1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Здраво
    пред неколку години ми се појавија израстоци, личат на мозолчиња но не се
    гинекологот се посомнева дека се кандиломи, но оттогас имам направено два пати хпв типизација и излезе дека не се
    користев повеке креми за габични инфекции, се повлекуваа, но никогаш не целосно и кога ке престанев со користење пак се зголемуваа
    дали можете да ми кажете за што се работи
    поздрав
     
  8. miljana1991

    miljana1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    ako stanuva zbor za kondilomi, odnosno bradavici i jas gi imav. Koristev mn kremi i spreovi, no ne pominuvaa i na kraj go kupiv sprejot glizen pa otprilika 10 dena mi pominaa...
     
  9. dekizec

    dekizec Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    imam kondilomi vnatre vo penisot (vo dupceto) mi rekoa deka treba hiruski da se otstranat ;( premnogu mi e strav ili ima drugo resenie ve molam za odgovor
     
  10. Katerina17

    Katerina17 Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0

    Ај и јас да прашам, женски јас ги имам кондиломите повеќе од 5 месеци, бев и на ласерско горење 3 пати и маст мачкав и не знам шо сребрена вода ништо не помага :/ Може ли некој да ми каже конечно некој лек за повеќе да не ми се појавуваат оти ова со кондиломиве е стварно страшна работа да ги носиш со себе. До сега не сум имала односи не знам како се пренесени и зошто баш мене :/ Стварно ми е болно дај кажете ми што да правам ве молам ... !! Поздрав!
     
  11. Katerina17

    Katerina17 Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0

    Здраво може ли да ми кажиш со кој лек ги излечи ? Затоа што јас ги имам повеке од 5 месеци и бев на ласерско отрстранување ама ништо не помогна ??
     
  12. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира името на лекот ако не е проблем
     
  13. Katerina17

    Katerina17 Активен член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0

    Znaci laserot kako najskap metod bi trebalo da pomaga, ama nishto od toa jas bev 3 pati i pak nishto pak si gi imam i si gi nosam ... poveke od 8 meseci, stvarno ne znam so treba da se napravi. A na laser ic ne odi ne pomaga !
     
  14. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој да ми каже колку кошта Глизиген спрејот за кондиломи, и дали смее да се употребува во бременост?
     
  15. FineChina

    FineChina Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    29
    Сега незнам дали уште е активна темава.. ама името на лекот е АЛДАРА од грција се порачува можи и преку аптека во мкд да се порача и е 6000 ден ама е најефикасен ..сребрена вода ,подофилин,горење со течен азот ништо не помага..
     
  16. hel

    hel Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали некој се обиде на крем папилома? Мојот доктор вели дека некои жени се отстрани брадавици со овој крем. Kрем е од Србија, но јас не знам од каде тој може да се добие. Може ли некој да ми помогне ?
     
  17. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира ова за кремава ако знае некој нека ни пише
     
  18. vw-girl

    vw-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    162
    еве женски најдов една страна за нарачување, пробајте и јас сакам да нарачам деновиве ќе пробам.
    http://mksk.info/products.php?product=% ... 0%B5%D0%BC
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу на одговорот,и јас со сигурност ќе ја нарачам кремава, како што пишува дека има скоро 100% успешност во лекувањето, се надевам дека ќе се спасиме од овие вештерки доле :$
     
  20. Masnicka.5

    Masnicka.5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Дечки сакам да закажам во Дерма плус да ги горам кандиломиве бврадавициве со течен азот па ме интересира дали има некој некакво искуствоооооо сега брзо??
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.