Кондиломи

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од maleckataaa, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. maleckataaa

maleckataaa Активен член

Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Bi sakala da ve prasam za kondilomi!Mi gi konstatiraa na vnatresnite usni i mi kazaa deka ke treba da se gorat so azot,a dokolku se zgolemat ke treba laserski da se izvadat.Pa me interesira dali toa e bolno seriozno,i dali so gorenjeto bi isceznale Blagodaram

2. Ladybug.89

Ladybug.89 Истакнат член

Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    38
    И јас имам прашање за кондиломите. Пред неколку месеци ми се појавија користев еден лек кој ми го даде гинеколог и сега немам, дали во иднина пак ќе ми се појават, не сум била да се прегледам, и дали има шанси да се во внтарешноста затоа што не ги гледам така..Сега откако ми поминаа дали можам да му ги пренесам на мојот партнер? :(

3. maleckataaa

maleckataaa Активен член

Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    mozes da mi kazes kakov lek bilo toa?i dali ti spomnale nesto deka treba da gi goris posto mene doktorkata mi vikase ne e strasno ne e strasno megjutoa mene mi e strav malce,spomna gorenje so azot pa me interesirala ti dali si gi izlecila i kako.

4. Caroline

Caroline Активен член

Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    9
    Не знам дали во соодветната тема го поставувам прашањето но ќе се обидам да појаснам.

Пред година па и повеќе, ми се појавија како израстоци, како брадавички околу аналниот отвор, и кај пубичната коска и вагиналната усна ситни неколку (2-3) а повеќе беа околу аналниот отвор.
    Ме чешаа, а и како да кажам така чешајќи ги откорнав ( не можам да најдам посоодветен израз) и ми се појави краткотрајно ситно крварење и ми поминаа.
    Одтогаш не ми се појавиле повторно, но не сум ни посетила лекар па затоа решив да го поставам прашањето.
    Прашањето ми е дали е можно тоа да биле кондиломи или пак хемороиди?

Однапред Ви благодарам за одговорот.

5. kiki80

kiki80 Истакнат член

Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Јас имав кондиломи но со помош на WARTEC кремата сама си ги отстранив и фала богу сега за сега е во ред ...ми се немаат појавено нови

На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Wiliams

Wiliams Активен член

Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    12
    и јас имав и тоа мноооогууууу, не одете на никакво горење со азот или други методи. Ништо не помага само WARTEC кремата. Јас си ја купив од Солун и за 5 дена све се исчисти а имав и до анусот, малце боли ама помага :)
    А да и зашо отварате нови теми кога веке има ваква отворена
    zdravstveni-problemi/kondilomi-t1325/

7. tina1985

tina1985 Истакнат член

Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Здраво
    пред неколку години ми се појавија израстоци, личат на мозолчиња но не се
    гинекологот се посомнева дека се кандиломи, но оттогас имам направено два пати хпв типизација и излезе дека не се
    користев повеке креми за габични инфекции, се повлекуваа, но никогаш не целосно и кога ке престанев со користење пак се зголемуваа
    дали можете да ми кажете за што се работи
    поздрав

8. miljana1991

miljana1991 Истакнат член

Се зачлени на:
    28 јули 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    ako stanuva zbor za kondilomi, odnosno bradavici i jas gi imav. Koristev mn kremi i spreovi, no ne pominuvaa i na kraj go kupiv sprejot glizen pa otprilika 10 dena mi pominaa...

9. dekizec

dekizec Активен член

Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    imam kondilomi vnatre vo penisot (vo dupceto) mi rekoa deka treba hiruski da se otstranat ;( premnogu mi e strav ili ima drugo resenie ve molam za odgovor

10. Katerina17

Katerina17 Активен член

Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0

Ај и јас да прашам, женски јас ги имам кондиломите повеќе од 5 месеци, бев и на ласерско горење 3 пати и маст мачкав и не знам шо сребрена вода ништо не помага :/ Може ли некој да ми каже конечно некој лек за повеќе да не ми се појавуваат оти ова со кондиломиве е стварно страшна работа да ги носиш со себе. До сега не сум имала односи не знам како се пренесени и зошто баш мене :/ Стварно ми е болно дај кажете ми што да правам ве молам ... !! Поздрав!

11. Katerina17

Katerina17 Активен член

Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0

Здраво може ли да ми кажиш со кој лек ги излечи ? Затоа што јас ги имам повеке од 5 месеци и бев на ласерско отрстранување ама ништо не помогна ??

12. silk

silk Популарен член

Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    885
    Допаѓања:
    754
    И мене ме интересира името на лекот ако не е проблем

13. Katerina17

Katerina17 Активен член

Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0

Znaci laserot kako najskap metod bi trebalo da pomaga, ama nishto od toa jas bev 3 pati i pak nishto pak si gi imam i si gi nosam ... poveke od 8 meseci, stvarno ne znam so treba da se napravi. A na laser ic ne odi ne pomaga !

14. silk

silk Популарен член

Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    885
    Допаѓања:
    754
    Знае ли некој да ми каже колку кошта Глизиген спрејот за кондиломи, и дали смее да се употребува во бременост?

15. FineChina

FineChina Истакнат член

Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    25
    Сега незнам дали уште е активна темава.. ама името на лекот е АЛДАРА од грција се порачува можи и преку аптека во мкд да се порача и е 6000 ден ама е најефикасен ..сребрена вода ,подофилин,горење со течен азот ништо не помага..

16. hel

hel Активен член

Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали некој се обиде на крем папилома? Мојот доктор вели дека некои жени се отстрани брадавици со овој крем. Kрем е од Србија, но јас не знам од каде тој може да се добие. Може ли некој да ми помогне ?

17. silk

silk Популарен член

Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    885
    Допаѓања:
    754
    И мене ме интересира ова за кремава ако знае некој нека ни пише

18. vw-girl

vw-girl Истакнат член

Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    162
    еве женски најдов една страна за нарачување, пробајте и јас сакам да нарачам деновиве ќе пробам.
    http://mksk.info/products.php?product=% ... 0%B5%D0%BC

На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. silk

silk Популарен член

Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    885
    Допаѓања:
    754
    Фала ти многу на одговорот,и јас со сигурност ќе ја нарачам кремава, како што пишува дека има скоро 100% успешност во лекувањето, се надевам дека ќе се спасиме од овие вештерки доле :$

20. Masnicka.5

Masnicka.5 Истакнат член

Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    667
    Дечки сакам да закажам во Дерма плус да ги горам кандиломиве бврадавициве со течен азот па ме интересира дали има некој некакво искуствоооооо сега брзо??

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.