1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Препорачајте интересна серија со кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Sonce, 8 ноември 2009.

  1. pianogirl

    pianogirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    767
    Пол:
    Женски
    Аиии финалет беше закон.Не ни можеш да претпоставуваш што ќе се случи.Дај кажи ми некоја друга ваква серија
     
    На summer-lover, Mazegin и X.X им се допаѓа ова.
  2. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Во последно време сакам да гледам боза серии со нереалистични сценарија.

    На пример, ме бендиса "Future Man" - главниот тип е само чистач во една фирма, а во слободно време е гејмер. Еден ден ќе успее да ја сврти една од најпопуларните игри во моментот и поради тоа, двајцата ликови од играта ќе дојдат од иднината во минатотот мислејќи дека типот е нивен спасител. Серијата е бизарна, приказната врска нема, ама ликовите се симпатични и има доста смешки. Топ е за пред спиење.

    Нешто слична ми е и "Resident Alien" кај што вонземјанин кој има цел да ги уништи луѓето, ќе заглави на Земјата откако ќе падне и леталото ќе му се распадне. За да опстане, ќе го превземе изгледот на еден лекар од мало градченце и ќе стане главниот доктор таму. Додека ги бара деловите од неговото летало за да може да замине од планетата, пополека ќе се спријатели си пар луѓе во градчето.

    Уште една со вонземјански ствари која нема да дочека 2ра сезона е "Debris". Парчиња од вонземјанско летало се разлетани насекаде низ планетата и двајца агенти ќе ги истражуваат чудните случаеви што се дешаваат поради натприродното влијание што го прават парчињата врз луѓето. Искрено, не е толку лоша, не знам зошто одма ја cancel-наа.

    Последна ваква серија што ја изледав е "Travelers". Така наречените "патувачи" се луѓе од иднината кои преживеале некаква апокалиптична средина. Тие се враќаат во минатото со цел да го променат за иднината да биде позитивна. Тоа го прават така што влегуваат во телата на разни луѓе кои би требало да умрат и го превземаат нивниот идентитет. Не е лоша, ама претераа со тоа превземањето на тела, во секој момент кога нема друг излез, ајде умира ликот и доаѓа патувач. Како и да е, боза сериица за одмарање мозок.

    Моментално сум на почетокот од првата сезона на "Manifest". Патнички авион доживува "турбуленција" и слетува 5 години подоцна во иднината. Патниците патувањето го доживуваат најнормално, за нив не се поминати тие 5 години. Но после летот, доживуваат чудни дешавки, слушаат гласови и сите патници се поврзани помеѓу на чуден начин. Го има оној "Lost" вајб, без островот секако. Не е лоша, ваљда ќе продужам да ја гледам.
     
    На Nausicaa и sikica7 им се допаѓа ова.
  3. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    WE ARE LADY PARTS
    weareladyparts.jpg

    https://www.imdb.com/title/tt10846104/

    Јас во принцип секогаш се радувам кога ќе налетам на серија за култура за која не знам баш многу. Kim`s convenience беше за кореански доселеници во Канада, додека We are lady parts е за британски женски феминистички панк бенд составен сосема од муслиманки. Навистина не знаев што да очекувам но уште од самиот почеток се заљубив и во серијата и во девојките. Хуморот е одличен, музиката фантастичка, а девојките се неверојатно кул!

    Наратор е Амира, мирна и добра муслиманка која сака да најде сопруг. Таа исто така многу сака да свири на гитара но има ужасна трема да свири пред публика. We are lady parts се панк бенд кои се спремаат за аудиција но им недостасува главен гитарист. Кога нивните патишта ќе се вкрстат, песните сами се пишуваат но дали Амира ќе ја победи тремата до аудицијата?

    Шест епизоди од по 20 минути, на едно седнување се гледа. Од мене 10ка има серијава.
     
    На Camille84, Kohlensäure, Ginger^ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Ја препорачувам Love & Anarchy, шведска мини серија. Ми се допаѓа како е снимена, интересна и невообичаена. Се работи за игра помеѓу ИТ стручњакот и Софи, главната улога која е менаџер во истата фирма.
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Џасмин

    Џасмин Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Да ми предложите некоја во стилот на "Suits", "White collar", "The catch"..
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  6. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Некој да предложи серија слична на Homeland ?
     
  7. X.X

    X.X Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    31
    The blacklist
     
    На doll.a му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    CHAPELWAITE
    CHAPELWAITE.jpg
    https://www.imdb.com/title/tt11525188/
    Нема посовршено време за гледање хорори од Халовин :l: Лажам, секое време е супер за гледање хорори :inlove::D

    За сите кои сакаат хорори, или не сакаат баш ама сакаат да го поминат утрешниот дел во страшна атмосфера, би ви ја препорачала Chaperwaite. Базирана е на кратка приказна на Стивен Кинг, има 10 епизоди, и е многу, многу интересна:)

    Повеќе мистериозна одколку страшна, Chapelwaite е одличен избор за сите кои сакаат серии со морничавата атмосфера. Адријан Броди е Чарлс Бун, поморски капетан кој наследува семеен имот во мало, заспано гратче. Место очекуваниот мир, во градот го пречекува непријателство и обвинување дека неговото семејство е виновно за чудната болест која последните години се појавила меѓу жителите. Емили Хемпшир (Стиви од Шитс Крик) е едуцирана млада жена која во доаѓањето на новото семејство гледа можност да ја исполни амбиција да се оствари како писателка и поради тоа се вработува како гувернанта на децата што и дава можност да ја истражува мистеријата околу семејството Бун.
     
    Последна измена: 30 октомври 2021
    На Someonespecial, sunshinebabe, MeowMeow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Poison.Tree

    Poison.Tree Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    21
    Ново откритие ми се корејски серии...значи толку емоции ниту еден холивудски филм или серија ми немаат разбудено. Еве 3 предлога кои мислам дека сите ги има на Нетфликс:

    1. Mr. Sunshine (првата епизода е брутална и хаотична со многу ликови и случки и времиња (кога главните ликови биле деца + во сегашност, малку ќе биде тешко одма да ги споите кој е кој), ама после втората кога се' ќе има смисла и ќе си дојде на место нема да сакате да престанете да гледате.
    [​IMG]

    2. Moon Lovers (има time travel, главниот женски лик случајно ќе заврши во 950+/- AD Кореја)
    [​IMG]

    3. Goblin (исто така има time travel да кажеме, со реинкарнации, мене многу концепти ме изненадија)
    [​IMG]
     
    На GRIN му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    the-chestnut-man-696x392.jpeg

    The Chestnut Man

    Сериски убиец таргетира небрежни мајки и зад себе остава човече од костени, знак што ги поврзува случаите со министерката за социјални работи и исчезнувањето на нејзината ќерка.
    Одличен дански трилер во 6 епизоди, мрачен и неизвесен, ме инспирира и понатаму да се заинтересирам за Nordic noir жанрот.
     
    На sweet-cherry, blackpanter, Billy Idol и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.520
    Допаѓања:
    36.427
    Пол:
    Машки
    Одамна се мислев дали да ја гледам. Вреди ли? Има ли сличности со други трилер серии?
     
  12. Teofil

    Teofil Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2021
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Машки
    Pisatel koj slobodnoto vreme go pominuva vo zaveduvanje na zeni. Ima mnogu dobri dijalozi
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      97,6 KB
      Прегледи:
      24
    На DoubleK му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Серии што ги гледав периодов и ми се допаднаа:

    Midnight Mass; хорор/трилер за едно изолирано островче каде што ќе почнат да се дешаваат чудесни нешта откако ќе дојде "новиот" свештеник. Серијава е од истите креатори на "The Haunting of Hill House" и има ептен Stephen King вајб, ја препорачувам. Одамна не ме наежила сцена као таа во пештерата (да не пишувам спојлери).

    Foundation; снимена според книгата на Isaac Asimov. Ја имам книгата, ама уште чека на ред за читање. Серијата е ПРЕКРАСНА. Визуелно преубава со одлични сцени. Планетите, градовите, луѓето, облеката, градбите, се' е естетски презадоволително. И да не ти се допадне приказната, убава е за гледање. Инаку станува збор за... тешко е да се објасни, ама има еден куп луѓе на разни планети и лош владетел на Империјата.

    Clickbait; ја почнав поради Винсент :)lol:), ама испадна доста солидна серија. Неговиот лик одма умира откако ќе го киднапираат споделувајќи со јавноста дека бил насилник кој убил жена. Цела серија е откривање кој бил тој, што правел зад грбот на цела негова фамилија. Попратно како рефлекција гледаме какви се и останатите кои го познавале.

    "Squad Game" ми беше добра, ама не до толку колку што ја прават.
    Ми се допадна и "The Chestnut Man", ама некое мислење погоре е пишувано за неа, па би додала само дека кинематографијата е одлична, што скоро секогаш е случај со скандинавски (а општо европски) серии.
     
    На sweet-cherry, Billy Idol и Nausicaa им се допаѓа ова.
  14. anaspace

    anaspace Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
     
    На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.520
    Допаѓања:
    36.427
    Пол:
    Машки
    Фала ти многу на одговорот. Ќе и дадам шанса. :sun:
     
  16. Rioers

    Rioers Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    771
    Допаѓања:
    2.720
    Пол:
    Машки
    Последна што ја гледам е Arcane :inlove:
    Незнам дали е темава за анимирани серии:| но серијава руши рекорди на гледаност:party: Топло ја препорачувам и сакам некој од форумов исто да ја гледа :$:inlove: :D Серијава е научна фантастика и акционо авантуристичка се работи за две сестри на спротивни страни во војна.
    Дајте и шанса :hug::l: нема да згрешите :P
    MV5BYmU5OWM5ZTAtNjUzOC00NmUyLTgyOWMtMjlkNjdlMDAzMzU1XkEyXkFqcGdeQXVyMDM2NDM2MQ@@._V1_.jpg
     
    На theowndemon, x.Daisy.x и Nausicaa им се допаѓа ова.
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Периодов се изнагледав сешто. Некои серии беа утка, некои баш ме забавуваа. Едни од втората група беа овие две:

    The Village
    [​IMG]


    Ова е драма, нешто како feel good серија и баш ми држеше внимание иако на моменти беше премногу мелодраматична и малку така на граница на клише. Но, изгледа го погодив периодот мутав и никаков, па баш добро ми дојде и ништо од тоа не ми сметаше.

    Го опфаќа животот на станарите на една зграда во Бруклин, има неколку опфатени фамилии - самохрана мајка со малолетна ќерка, ветеран штотуку вратен од Авганистан, еден млад иден адвокат кој се труди да се пробие, средовечен пар, имигрантка со мало детенце, полицаец...веќе почнува да смртка на клише, знам, знам. :D

    Не беше воопшто лоша за гледање сепак. Функционираат како едно големо семејство, секој си брка работа и си има свои проблеми па се трудат да си помогнат и да ги надминат препреките.



    Dollface
    [​IMG]

    Серијава баш ми беше забавна. Чик-флик со необичен концепт на почеток, но некако се навикнуваш.

    Дечкото на Џулс со кој се во врска неколку години ѝ раскинува вака ко гром од ведро небо и пратена е на едно необично место со цел да си го надополни изгубеното време во бесцелната врска и повторно да се зближи со другарките. Имаше свои моменти серијава, хуморот беше добар, ликовите харизматични и забавни, брзо се гледа и неодамна најавија дека ќе има втора сезона. :party:
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Традиционално, во Декември, еве веќе трета година пишам листа на предлог серии. Хо-хо-хо. :D
    2019 - линк и линк
    2020 - линк
    2021 - линк и линк

    Знам дека е ова 2021 и од двата линка, то е листа со краток опис, во поголем детал ќе зборам кои серии од тие шо ги почнав годинава ( облежани во црвено) ги предложувам зошто се стварно квалитетни. За другите си постои описот тука, спомнати се во 2020, спомнати во 2021. Тука значи само нови ќе коментирам. Така да, добредојдовте во предлози за серии 2021. :D

    [​IMG]
    Листа на предлог серии 2021
    Во серијата се работи за Wanda Maximoff и Vision и слаткото ситком семејство кое си го градат. Со nasty пресврт во него. Серијата е детално обработена, добро, болно. Можиш да осетиш болката, и среќата. Визуелно е ф е н о м е н а л н а. Не мислев дека ќе можам да поминам преку неа. И после се случи Локи, ама то покасно.

    Девојка, која е без родители, се разбудва во мртовечница со супер моќи. Сега е halo bearer. А и да. Мртва беше. И серијата е патот нејзин. Како се справува со моќите. Кој оди по нив. Ти реков, ми рече.

    Е темна комедија. Тифани е доминатрикс. Поенкогаш го влечка нејзиниот геј пријател со неа и го уведва во бизнисот. Тиф работи и учи, покрај тоа што е доминатрикс и го прави за пари да можи да напредва академски. Пит ( пријателот и асистент) наоѓа ослободување во садизмот и бдсм.

    Прво и најважно - ја има Зендаја. И од кога го тргнавме то од патот, серијата е доста добра. Тин серија, налик Скинс ама дефинитивно не скинс на стероиди. Се што би очекувал да има во серија која ја споредуваат со Скинс, го има.

    Ова е серииште. Крајот на светот е. Глобалното затоплување фаќа голем удар. Научниците се обидуваат да изладат планетата. Бум, почнува ледена доба која не сме спремни да ја преживееме. Па еден билионер или шоидабеше, прај воз и дел од луѓето се спасени и живеат на тој воз. Има таму кафичи, ова- она, класни распределби, проблеми, револуции. И се е толку феноменално I just can't.

    Обично имам долг ситком активен за да си гледам полека полека дур гледам други серии ама оваа ја бинџнав наеднаш. Серијава е предобра. Се работи за study group по шпански во универзитет. И така тие почнуват да градат врски, пријателства, си помагаат и се градат како личности. Ама е многу паметна серија, многу детално усмислена. Ликовите сите се предетално направени иако на прв поглед не се забележва то. Често и го кршат the fourth wall со Абед.

    Серијава е со суперхерои. Ама не се типични суперхерои кои ги знаете. Популарни се, убај се и уште нешто се. Ама шо? Останва на вас да дознаете.

    Оваа ситуација беше нешто како со community. Исто, ја почнав како втор сит ком кој ќе го влечкам, да имам резерва. Го бинџнав. Го бинџнав брзо. И сакав уште. Се работи за сиромашка девојка која е келнерка и сака свој бизнис како слаткарка и богата девојка која ги губи сите пари и сега работи со првата девојка и стануваат партнери. Екс- богатата девојка знај менаџмент, другата го има талентот и така се снаоѓаат.

    И уште една суперхерој серија и то за најдосадниот суперхерој - Супермен. И толку добро е обработена серијата - вау. Живеат на село, имаат две деца ама дали имаат децата супермоќи како тато или не, како мама? Не знам. Отворете и видете, хехе. Ама и то е еден од централните „проблеми“ шо носат до ескалација во први епизоди.

    Серијава можи да ме купи и продај и нема да се налутам. И дефинитивно морам да ја прегледам. Главниот лик е биполарна ice skater која после инцидент не можи да прави таму еден скок, но има многу потенцијал. Па така добива нов тренер, нов партнер и работат и стануваат многу добри. Таа си е под терапија, сем ко ќе не е. Упс.

    Не мислев дека Марвел можи да донеси уште една одлична серија и после ја донесе Локи. Инзвонредна серија. Прекрасна. Локи е ''a variant''. Односно има една реалност и сите шо ќе настранат од „главната приказна“ му се случва то шо на Локи му се случи.

    Ист муабет како the boys погоре, само анимирано.

    И уште една доста добра Марвел серија. Анимирана. Ама стварно оние прашања шо секогаш како фанови сме ги имале, ги видовме. И то е прекрасно. Ја осеќам серијава како fan service ама ако. Некогаш и то треба.

    Луѓе во долгови, одат да си ги отплатат со својот живот. Мислам дека реченицава ја сумира серијата. Играат детски игри. Ако губат - умираат. Има паралелни приказни, како таа за органите ама генерално доста право се движи приказната и од епизода за епизода се гледа како ликовите преживуваат со игрите. Сепак сумата на пари и на богат чоек би сменал животот.

    Серијата е базирана на играта league of legends. Ликовите се феноменално изработени. Приказната е breathtaking. Приказната е во Пилтовер, тој порано бил мало градче, на многу поволна локација и наеднаш имаше бум и се воздигна. Па сега има екстремно сиромашен дел, и екстремно богат дел. И приказната е за ликовите на двете страни. И како се справуваат. Што мислат меѓусебе. Евентуален бум меѓу нив.

    Уште не е завршена ама ако. Пак, се врти приказната околу Барт и новата Hawkeye пошто иако не е завршена серијата сите така ѝ се обраќаат и е како припрема за новата „сезона“ или „ера“ на Марвел. И серијата е феноменална. Двајцата се борат со локален криминал. Многу стрели. Комедични моменти карактеристични за Марвел.

    [​IMG]
     
    На Hellobeautiful, Nausicaa, pianogirl и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Paris hilton

    Paris hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2021
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    439
    Gilmore Girls, se raboti za majka i kerka i se najdobri drugarki, majkata ( lorelai ) ja rodila nejzinata kerka ( rory ) koga imala samo 16 godini. Mnogu interesna serij, edna od omilenite, malce e tinejdzerska ama jas gi sakam takvi. Isto e dobra za outfits inspiration, perfektna e da se gleda vo zimskite i esenskite meseci.Pretty Little Liars i Criminal Minds isto se mnogu interesni.
    upload_2021-12-15_0-3-55.jpeg
    upload_2021-12-15_0-4-14.jpeg upload_2021-12-15_0-5-29.jpeg
     
  20. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    Јованка Броз и тајните служби - 2021

    Документарно-играна серија во 10 епизоди, во кој е раскажан нималку рутинскиот живот на некогашната прва дама на Југославија. Серијата го следи нејзиниот живот од доаѓањето во Белиот двор, па се до нејзината смрт. Можеби најмногу ме изнанади фактот што и во најтешкиот социјализам воопшто не недостасувале интригите, сплетките, заткулисните игри и национал-шовинистичките ставови на тогашните моќници во државниот врв, па дури и најмоќниот во државата - маршалот Тито не бил во состојба да им се спротивстави, посебно во нивното влијание врз нивниот брак. Била клеветена за шпиунажа, неморално однесување во младоста, мешање во државните работи и сл. Јованка била презрена и маргинализирана од нив уште додека Тито бил жив, а после неговата смрт била тотално изолирана од целокупниот општествен живот, живеејќи во мизерни услови и целосно контролирана од безбедносните служби.
    Нејзините мемоари кои таа ги пишувала во последните години од својот живот и во кои најверојатно ги компромитира и оцрнува тогашните моќници од Титовото опкружување, никогаш не го здогледале светлото на денот.
    f_12746029_1024.jpg 5316569_2079862_ff.jpg tumblr_386dbb9e334cef537eb6b0b18b6fc717_6b70d541_1280.png
     
    На theunforgiven, MeowMeow и Camille84 им се допаѓа ова.