Рак на дојка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од sonja1969, 23 септември 2011.

 1. sonja1969

  sonja1969 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  baram sekakvi informacii za rak na dojka klasifikaciona grupa 5.
  od ishrana, pa zgolemuvanje na imunitetot pred operacionen zafat i po nego, do nekoi soveti od pacientki koi go imale ovoj problem.

  [mod-kirilica:1ljyk7pm][/mod-kirilica:1ljyk7pm]
   
 2. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.693
  Пол:
  Женски
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.302
  Допаѓања:
  5.236
  Има 3 типа А, Б и Ц, кои се класифицираат од 1, 2, 3,4 и најризична 5-та група.
  Сигурно се оди на операција и хемотерапија или зрачење. Тие патешествија ќе мораш сама да ги поминеш. Сигурно ќе ти бидат извадени и жлездите има вкупно 13 и зависи до каде е направена метастаза дали има потреба од вадење на матка и јајници.
  Едно е јасно под хитно мора операција а каде е твој избор. После тоа се пие терапија и тоа хормонални таблети кои се земаат од Клиника на онкологија. По вадење на конци задолжително се препорачува протеза-вештачка дојка за да не страда и оптеретува кичмата. Кога ќе започнеш со хемотерапија прво и основно правило е да пиеш многу течност минимум 3-5 литра на ден. Ќе имаш мачнини и ќе ти се лоши после 5-та терапија а колку ќе примиш ќе ти каже лекарот.
  Основно правило е да го одржуваш имунитетот на високо ниво, освен што внесуваш витамини (обично Центрум и Германиум го пијат) и минерали по вештачки пат тоа вклучува многу овошје и зеленчук. Повеќе ќе јадеш телешко месо на почеток а потоа може и свинско. Претежно варена храна а поретко пржена. Многу лук, кромид и праз во исхрана и секое сабајле сок од цедено цвекло, морков и лимон.
  Само храбро и ќе ја надминеш болеста, ќе си одиш на 6 мес. контрола и тоа е тоа.
   
 4. arzt

  arzt Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Вака ќе се обидам најпросто да објаснам, не секогаш е потребна хемотерапија и зрачење, ако карциномот не е метастазиран или туморот е бенигден, тогаш едноставна хируршка постапка го отстранува и тоа завршува, сепка за жал инвазивниот карцином е многу по доминантен и обично многу касно се открива што ја зголемува смртноста, искрено ќе кажам кога еднаш е одкриен карцином со повеќе метастази и извадени лимфни јазли заедно со дојката шансите за живот повеќе од 5 години се многу мали, карциномот често понатаму продолжува да се јавува во мозокот, црниот дроб, панкреасот или сл. Но ова мое мислење не треба да се сфати како демотивирачко постојат и многу позитивни примери, се што е потребно е силна желба и воља па останатото е на господ... во медицината ништо не е невозможно
   
 5. plazma

  plazma Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  16
  Ако кл. група 5 ти е од пункциона биопсија, тоа кажува само дека туморот е малигни, а после операција целиот материјал се испрака на хистопатолошка дијагноза и тогас ке дознаес кој стадиум е болеста кај тебе. Стадиумите ги напиша некој од претходните форумаши. Може да биде 5 кл.група на пункција и наодот од оепрација да е 2 а стадиом. Така да после операција ке ја знаеш состојбата со болеста.
  Со среќа...
   
  На Viki693 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.010
  Неодамна свекрва ми ја оперираа од рак на дојка. Пред една недела ги добивме резултатите од анализата на оперираниот примерок. Многу беа нејасни. Збунувачки е што резултатите од биопсијата пред операција покажуваат еден вид на малигни клетки, а резултатите од анализата на оперираното ткиво посочуваат на сосема друг вид на малигни клетки. И во двата случаи се работи за многу редок тип на рак. Биопсијата пред операцијата е правена во Хистолаб, а анализата на оперираниот материјал е правена на онкологија во државна болница.

  Да прашам дали некој знае за некој друг ваков случај? Каде е поверојатно да е направена грешката? Во Хистолаб или на Онкологија?

  Сега ќе прават дополнителна анализа на примерокот во Онкологија (Хистопатологија). Неизвесноста продолжува уште еден месец. Сега за сега нема терапија (не може да има - не е дефинирано за каков тип на малигни клетки се работи, и двата вида подлежат на различна терапија). Господ нека е со нас.
   
 7. Batterfly93

  Batterfly93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  77
  Здраво.
  Деновиве треба да ми дојде али ужасно ме болат градите односно деснатаа ми е како потечена и ме бои ме пецкаа како на пупките некој да ме гризее и влече. Од менструацијава ми е или имам некој посериозен проблем ?!?
   
 8. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.629
  Лицемерие: Поддржувачи против рак на дојка се компании чии производи предизвикуваат рак

  [​IMG]

  Ракот на дојката убива илјадници жени секоја година. Во 2009 година, последната година за која постојат податоците), CDC вели дека над 40,000 жени биле убиени од оваа болест. Секој знае дека ова е ужасна болест – вклучително и корпорациите. Овие компании имаат направено прилично добри пари играјќи си со страсните чувства на луѓето за ракот.

  Изминатата година, компанијата „CoverGirl“ на 13 годишна девојка која боледувала од рак и исплатила 20,000 долари и ја направила специјална и почесна „CoverGirl“.

  Но, тука има еден проблем, компанијата произведува проиводи со токсични состојки кои го зголемуваат ризикот од рак.

  „Parabens“, „formaldehyde“ и „phthalates“, се состојките кои во нивните производи го зголемуваат ризикот од рак. „Џонсон и Џонсон“ компанијата пак неодамна се поклони на барањата на фондот на „рак на дојката“ со цел да ги отстранат ваквите состојки. Проктер и Гембл (матичната компанија на CoverGirl) го избегнаа целосно ваквото прашање. Сега Проктер и Гембл донираат по 1 долар за секоја дојка објавена на фејсбук, со цел создавајќи кампања за раното откривање на ваквата болест.

  Некој би помислил дека една компанија која навистина се грижи за ракот, ќе се обиде да го спречи истиот.

  Уште еден пример на „добра волја“ е случајот со Progresso компанијата која што произведува супи, служи лименки на сомопослуга низ продавниците во целиот свет.

  Овие конзерви се преполни со смола кои содржат „BPA“. Тие сега користат розови панделки на етикетите, со цел да ја помогнат кампањата за борбата против ракот. Нивните приходи завршуваат во истражувањата за откритие на лек за ракот на дојката, но истите нема да дадат ниту скршен денар за да го променат начинот на пакување на нивните производи.
  Значи што е она за кое што овие компании навистина се грижат?

  Дали се тоа стотиците илјади жени на кои им е дијагностициран ракот на дојката само во оваа година, или пак е во прашање нешто друго? На крајот на краиштата колку е поголем бројот со заболените со рак на дојката, толку повеќе луѓе ќе ја подржат розевата панделка.
   
 9. Dobie

  Dobie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  240
  и мене ми е многу страв незнам како да кажам ама едната града ми е поголема од другата а и брадавицата ми е малку поголема од другата имам 15 години што може да е??? :worried: :worried: :worried: :worried: :worried: :sweat: :sweat: :sweat:
   
 10. Milky.Way

  Milky.Way Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски

  Не е тоа страшно, не ти се симетрични бидејки си во пубертет. Еве ти симптоми и знаци ако сакаш да си провериш, ако имаш некои од симптомиве право на доктор, а и да немаш, ако не си мирна појди и помирно да спиеш.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Breast_ca ... d_symptoms

  Страшна работа е ова :worried: :sweat:
   
 11. beticka

  beticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2010
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  22
  поздрав феминки :* ВЕ молам ако може помош.Денес приметив дека на едната града точно на брадавицата имам темно кафен израсток,мал е и не се приметува многу ама ме боли помалку на допир.ми личи на брадавичка. :worried:
   
 12. rossie

  rossie Активен член

  Се зачлени на:
  5 август 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Se izvinuvam sto prasuvam na druga tema..nemozev da najdam za rak na krvta...:( sakam da ve prasam ...imam menstruacija 1 ipol mesec bez prekin dobro toa ne e vazno mislam deka bi nemalo vrska ..za vreme na toj mesec imam povrnato 5-6 pati ..i preska mi tecese mn krv od nosot znaci cel den ..cel doma se isplasia utre ke me nosat na doktor da mi pravat sekakvi ispituvanja...no problemot e sto jas povrakav krv ...a imam rodnina so imase leukemija povrakase krv..mene mi se sluci prvpat deneska...se izvinuvam mn so prasuvam na druga tema ama neznaev da najdam :'( imam 13 godini mozno li e...zatoa sto imam slusano deka toa e signal na leukemija
   
 13. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.602
  Допаѓања:
  2.674
  Пол:
  Женски
  Немој одма со такви мисли, ќе си одиш утре на доктор и ќе те прегледаат, скраја да е, каква леукемија, крв од носот може да ти тече и од испукани капилари, еве на мајка ми ако ти е за утеха таа честопати има крварења од нос и грло, беше на сите испитувања и се е во ред, и кажаа од испукани капилари. Тоа што повраќаш крв не значи дека имаш леукемија, ајде не мисли на лошо ќе видеш дека се ќе биде во ред :hug: :hug: , и немој да читаш по интернет странициве затоа што ќе не шекнат па ќе си ги најдеме сите симптоми и најлошите болести на нас. :hug:
   
 14. MIA-SK

  MIA-SK Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  556
  Пол:
  Женски
  Дали знаете кои витамини треба да се пијат за подобрување на имунитетот при водење битка со рак на дојка?
   
 15. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  1.010
  Од витамини, единствено со сигурност знам за витамин Ц, и тоа по можност во природна форма (лимони).

  Друго што можам да ти предложам е мед со ѓумбир. Ќе си купите корен од ѓумбир (свеж) ќе го излупиш, изрендаш и ќе го помешаш со мед (отприлика 50-50 однос, а може и помалку мед да ставиш- ќе пробаш на вкус), се меша и се јаде со дрвена (или пластична, порцеланска - само не метална) лажица. Се чува во тегла, во фрижидер. Се јаде 2-3 пати на ден по 1 лажица, по можност на гладно (пред јадење). Ова е добро за сите од семејството (и за здрави и за болни, добро е и за деца). Малку налутнува, но го подобрува имунитетот.
  Ви посакувам успех во борбата со болеста!
   
  На MIA-SK му/ѝ се допаѓа ова.
 16. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.158
 17. MIA-SK

  MIA-SK Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  556
  Пол:
  Женски
  Дали имате некаква информација за: ImmunoAHCC и за Гравиола (ја има во Зегин, во вид на прашак-не можам да најдам слика)?
   

  Прикачени фајлови:

  • ImmunoAHCC.jpg
   ImmunoAHCC.jpg
   Големина на фајлот:
   7,7 KB
   Прегледи:
   284
 18. natawe

  natawe Нов член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  RAK NA DOJKA - KAKO SE LECI

  Hirurski tretman na rakot na dojkata
  i drugi metodi ( zracenje, hemoterapija,hormonalna terapija itn ) se STETNI, NEPOTREBNI i bi trebalo DA SE IZBEGNUVAAT.

  ” Pred 14 godini kaj mene se pojavi RAK NA DOJKATA,koj SE PROSIRI na KOSKITE.Blagodarejki na Makrobiotikata JAS SUM OVDE,NE SAMO ZIVA i ZDRAVA, TUKU SE CUSTVUVAM PODOBRO OD BILO KOGA !”
  Bonnie Kramer,'Healing Foods',Michio Kushi,1998

  ” Od site vidovi na rak, najlesno e PREKU MAKROBIOTICKA ISHRANA da SE LECI;
  -RAK NA DOJKA
  -Rak na kozha
  -RAK NA MATKATA...
  Hirurski OPERACII I ZRACENJA NE SE NEOPHODNI za ovie zaboluvanja i BI TREBALO DA SE IZBEGNUVAAT “ - Michio Kushi


  LEKOT ZA RAK NA DOJKA – KAKO DA SE IZLECI

  ISHRANA - PREHRAMBENI PREPORAKI

  Licata koi se zaboleni od rak na dojka treba da gi otstranat od svojata ishrana site mlecni proizvodi I seta masna, maslosana hrana, podrazbirajki go I mesoto, zivinskoto meso, jajcata I drugite produkti od zivotinsko poteklo. Istotaka treba da go eliminiraat sekerot, medot I drugite zasladuvaci, kako I bezalkoholnite pijaloci I drugi pijaloci zasladeni so rafiniran seker. Istotaka, ne treba da jadat tropsko ovosje, ovosni sokovi I tropski zelencuk kako sto se kompirot, jamot, sparglite, domatite I plaviot patlidzan. Site proizvodi od belo brasno, bidejki stvaraat prekumerna sluz, treba da se izbegnuvaat, osven sto smeat povremeno da konzumiraat beskvasen leb od integralna psenica ili ‘rz. Poptolno treba da gi isfrlat od svoeto meni jadenjata I pijalocite so hemijski dodatoci I vestacki proizvedenite. Vo tekot na prvite mesec dena ili dva meseca potrebno e duri I nezasitenoto rastitelno maslo za kuvanje potpolno da se izbegnuva ili da se svede na minimum. Osven toa, mora da se izbegnuvaat site ladeni produkti I pijaloci, vklucuvajki go I sladoledot. Site stimulansi, zacinite, kafeto, alkoholot I aromaticnite, mirizlivi pijaloci I drogi, iako ne se pricina za rakot na dojkata, sepak go pottiknuvaat razvojot na tumorot, pa zatoa treba da se izbegnuvaaat.

  ANTIKANCEROGENA HRANA:

  1 – INTEGRALNI ZITARKI
  2 – SUPI
  3 – ZELENCUK
  4 – MAHUNARKI
  5 – ALGI

  Licata zaboleni od rak na dojka treba da se pridrzuvaat do slednite dietetski upatstva ili preporaki:

  INTEGRALNI ZITARKI -50 do 60%, po obim, nivnata sekojdnevna ishrana treba da se sostoi od integralni zitarki. Prednost imat kafeaviot oriz so sredno ili sitno zrno, a cesto treba da jadat proso I jacmen. Povremeno moze da gi vnesuvaat site ostanati zitarki, vklucuvajki gipsenicata vo zrno, jacmenot, ‘rzta I ovesot. Odvreme navreme moz\e da jadat griz od heljda, a pcenkata treba da bide pomnalku zastapena od ostanatite zitarki. Pokraj beskvasniot leb od integralna psenica ili ‘rz, odvreme navreme istotaka moze da se jadat tradicionalni vidovi na leb I proizvodi od zitni zrna, kako sto se capatite, macot, tortilja I pcenkarna arepa. Podobro e ovie vidovi na beskvasen leb da se podgotvuvaat od kuvani I izgmeceni zrna od zito otkolku od brasno. Poradi raznovidnosta I promenata na vkusot, moze ponekogas da se jade I tesetnina I rezanki od integralna psenica I heljda.

  SUPI -5 do 10% supi dnevno, I toa edna do dve cinii miso supa ili supa od tamari so sod soja, vo koja se skuvani kombu, vakame ili drugi algi I razni vidovi na zelencuk, kako sto se crniot luk I sargarepata. Povremeno ovie supi moze da se zamenat so supi od zitarki, na primer, od kafeav oriz so zelencuk ili supa od jacmen so zelencuk. Pri izborot na misoto, prednost ima prorodno spremanoto miso, osobeno jacmeniot ili haco miso, koj fermentiral mnogu dolgo, najmalku godina I pol. I tamari sosot od soja treba da bide pripremen na priroden nacin, a upotreben posle dolgotrajnata fermentacija.

  ZELENCUK -20 do 30 % zelencuk, kuvan na razni nacini. Koga zelencukot se kuva na parea ili voda, moze pred serviranje so raka vodata da se iscedi. Korenestiot zelencuk kako sto e cicakot, sargarepata, dajkonot I dzinendzo(dolg planinski kompir), treba da se koristat skoro sekojdnevno. Obliot zelencuk, kako sto e kupusot, kromidot, esenskite tikvi I bundevi, I tvrdiot I lisnat zelencuk, kako sto e potocarkata, prokulata I maslacakot, istotaka se preporacuvaat I moze da se pripremaat posebno ili zaedno. Za da se zacini zelencukot pri kuvanje, treba da se koristi nerafinirana morska sol, tamari sos od soja ili miso, I toa vo umereni kolicini. I zelencukot od tursija moze da se jade vo mali kolicini, no tursijata treba da bide dolgo otstoena. Se preporacuva sekojdnevno ili cesto vnesuvanje na susen dajkon I listovi od dajkon, dolgo otstoen vo tursija so orizovi mekinji(nuka) I nerafinirana morska sol, zasto ovie produkti pomagaat vo cistenjeto na masnite supstancii od krvta. Ako pacientkata posaka maslo, moze da se sprema pirjaniot zelencuk, podgotveno na mala kolicina na susamovo ili, povremeno, pcenkarno ladno cedeno maslo. Zavisno od sostojbata na pacientkata, otpocetok ne se preporacuva presna salata, dodeka obarenata salata, koja e kuvana edna do 2 minuti, moze cesto da se vnesuva.

  MAHUNARKI -5 % mahunarki so sitno zrno, kako sto se azuki I socivo, moze da se koristat sekojdnevno, kuvani zaedno so algi, kako sto se kombu, ili so kromid I sargarepa. Leblebijata I crnata soja moze da se koristat ponekogas, iako e preporaclivo da se izbegnuvaat vo tekot na prvite nekolku meseci site mahunarki so krupno zrno. Kako zacin moze da se koristi mala kolicina nerafinirana morska sol, tamari sos od soja ili miso. Proizvodite od mahunarkite, kako sto se tempehot, natoto I suseniot ili kuvan tofu, moze da se koristat povremeno, no vo umeren obim.

  ALGI -do 5 % morski algi. Moze da se koristat site vidovi morski algi I da se kuvaat na razni nacini, iako hidziki I arame, kako I mnogu dobro skuvanite kombu algi treba da se vnesuvaat pocesto.

  Najdobri dodatoci vo jadenjeto za liceto zaboleno od rak na dojka se gomasio(susamova sol), kelp ili prasok od vakame alga I umebosi sliva, kako I teka, iako I ostanatite dodatoci moze da se koristat sekojdnevno so zitarkite I zelencukot, a kolicinata da bide umerena I da e soodvetna na individualniot apetit I vkus.

  DODATOCI - Sitno iseckaniot vlasec, pomesan I zagrean so ednakva kolicina miso I mala kolicina na strugan gumbir pomaga pri omeknuvanjeto na stvrdnatite tkiva I tumori. Edna do dve kasicki moze da se vnesuvaat sekojdnevno kako dodatok na zitarkite I jadenjata od zelencuk.

  Ribata I drugata hrana od zivotinsko poteklo treba da se eliminira od ishrana.

  Slatkite, desertite, ovosjeto I ovosnite sokovi korisno e da se izbegnuvaat. Megutoa, ako pacientkata oseti silna zelba, moze da vnesuva kuvao ili suseno domasno ovosje koe sozreva vo toa godisno doba, I toa vo mali kolicini I samo sosema retko.

  Jezgrastite plodovi I buterot od jezgrastite plodovi treba da se izbegnuvaat poradi golemata kolicina na masnotii I proteini koi gi sodrzat. Ponekogas moze da se jade kako meze przeni semki, kako sto se semkite od soncogledot ili tikvata.

  Zacinite kako sto se nerafiniranata morska sol, tamari sosot od soja I dodatocite na jadenjata treba da se koristat umereno za da se izbegne nepotrebnata zed. Ako pacientkata oseti osobeno jaka zed posle obrokot ili pomegu obrokot, treba da gi namali ovie zacini I dodatoci na jadenjata, se dodeka zedta ne se vrati na normalno nivo.

  Sto se odnesuva do pijalocite I ostanatoto sto spaga vo ishrana, pacientkata treba da se pridrzuva do opstite preporaki za bolnite od rak. Vo slucaj na ‘bolovi od glad’, koi ponekogas se javuva kaj zenite so toa zaboluvanje, pacientkata moze da izede edna do dve cinii kafeav oriz so pola umeboshi sliva vo sredina, a zavien vo list na przena alga nori.

  Najvaznata rabota vo vrska so ishranata e mnogu temelnoto zvakanje na sekoj zalak, se dodeka hranata ne stane tecna vo ustata I izmesana so plunkata. Vazno e istotaka da se izbegnuva prekumerno jadenje I vnesuvanje hrana neposredno pred spienje.

  DOMASNA NADVORESNA NEGA

  Ako tumorot na dojkata mal I tvrd, oblogot od gumbir moze da se stava sekojdnevno, no gumbirot treba da se izbegnuva za golemite tumori. Ako e tumorot golem, oblogot od glina moze vo nekoi slucai da bide korisen. Pomaga I flasterot od bel kompir izmesan so izgneten lisnat zelen zelencuk, koj se drzi nekolku casovi, I toa posle oblogot od gumbir koj stoel tamu samo 5 do 10 minuti. Flasterot od kompir I zelencuk treba da lici na testo, a toa se postiga so dodavanje na 20 do 30 % belo brasno, eventualno so malku voda, za da se navlazi ako e smesata premnogu suva. Ovoj oblog treba redovno da se stava I da se drzi 3 do 4 casa dnevno.

  -Flasterot od taro kompir koj se stava vo predelot na tumorot I se drzi 3 do 4 casa, I toa sekojdnevno, moze istotaka da bide mnogu blagfotvoren. Taro flasterot treba da se stava posle oblogot od gumbir koj stoel tuka 5 do 10 minuti, poradi aktiviranje na krvotokot. Megutoa, zavisno od slucajot, moze da se sluci toj flaster da predizvika privremeno zgolemuvanje na tumorot poradi negovoto povlekuvanje kon povrsinata na kozata. Na kraj masnata sluz, leplivite supstancii I nescistata krv od koi se sostoi tumorot, ke bidat iscedeni. Poradi seto toa, so taro flasterot treba vnimatelno da se postapuva, a vo nekoi slucai mozebi I ne e povolen. Ako tumorot veke puknal, pa od nego aktivno se cedat toxini I cesto, bilno maslo moze da se stava na toa mesto, koe so sterilna gaza zastituva od direkten kontakt so oblekata. Poradi toa pozelno e primenata na taro flasterot da bide pod kontrola na iskusen makrobioticki consultant ili lekar.

  - Vo slucai koga taro flasterot doveduva do premnogu brzo praznenje, moze namesto ova da se upotrebi flaster od lotosov koren. Ovoj flaster se sostoi od mesavina na 50/50 strugan svez lotosov koren I izgmecen kupus ili drugo lisje od zelen zelencuk, dobro promesan so 20 do 30 % belo brasno, za da bide mesavinata kompaktna, I 5 do 10 % strugan gumbir. Toj flaster se stava direktno na kozata, se drzi 3 do 4 casa I ovaa postapka se povtoruva priblizno vo tekot na dve nedeli.

  -Vo slucai koga ednata dojka e veke hirurski otstraneta, a okolnite limfni jazli, vratot, I vo nekoi slucai, rakata se oteceni, moze da se stava flaster od heljda, posle kratkotrajnoto drzenje na oblogot od gumbir.

  -Vo slucaj limfnite jazli pod pazuvite I dolz rakata da se oteceni zatoa sto se siri rakot od dojkata niz limfniot system, potrebna e, mozebi, medicinska nega. I vo ovoj slucaj pacientkata treba da se obrati kaj kvalifikuvan makrobioticki konslultant ili lekar. Masazata cesto pomaga vo smaluvanjeto na otocite.

  OSTANATI NAPOMENI

  Pacientkite od rakot na dojka se skloni kon depresija, pa treba da pravat se sto e mozno za da ja odrzat vedrinata I spokojstvoto. Treba da se smeat, da bidat optimisti, da igraat, pejat I da uzivat vo sekoj den koj go prozivuvaat.

  -Sekojdnevnoto trienje na celoto telo so peskir koj bil staven vo vrela voda od gumbirov koren pomaga vo zabrzuvanjeto na cirkulacijata na telesnite sokovi I energija. Toa istotaka ke pomogne preku kozata da se otstranat toxinite koi se nasobirale pri vnesuvanjeto na premnogu masnotii I proteini.

  -Treba da se izbegnuva nosenje na obleka od volna I sintetika. Vo najmala raka, treba da se nosi pamucna obleka I da se spie so pamucni carsavi I prevlaki za pernicata.

  -Treba da se izbegnuva metalniot nakit, kako sto se pstenite, narakvicite I lancinjata. Toj nakit go privlekuva vishokot elektricen naboj od atmosferata I go prenesuva vo vnatresnite organi preku onie meridijani koi proagaat niz prstite I racete. Mozete, sepak, slobodno da go nosite vencalniot prsten.

  -Treba da se izbegnuva dolgotrajno gledanje televizija. Radijacijata go slabi predelot na gradniot kosh. Slicno na toa, treba da se izbegnuvaat drugi vestacki izvori na elektromagnetska energija, kako sto se videoterminalite, detektorite na dim I elektricni uredi koi se drzat vo race.

  -Ako e mozno, treba da se izbegnuvaat kontraceptivnite piluli ili zamenite za estrogen. Tie supstancii vo golema merka predizvikuvat slabeenje I moze da go zabrzaat rakot na dojkata.

  -Treba da se doi doenceto ako pacientkata go ima I ako moze. Ne postoi nikakva opasnost na deteto da se prenese bolesta, a doenjeto ke ima zastitno dejstvo I za majkata I za deteto.

  OD STO SE SOSTOI TUMOROT

  Tumorot se sotoi od masna sluz, leplivi supstancii i necista krv. Otkako ovie ke se iscedat i ke protece zdrava krv - togas e rakot izlecen !!!

  Od kniga ‘ISHRANOM PROTIV RAKA’ – The Cancer Prevention Diet – By Michio Kushi
   
 19. natawe

  natawe Нов член

  Се зачлени на:
  3 јули 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  RAK NA DOJKA - KAKO SE LECI

  MOZNI PRIVREMENI POJAVI PRI LECENJE SO MAKROBIOTIKA SO POSTEPEN PREOD NA MAKROBIOTICKA ISHRANA

  Preodot na popriroden nacin na ishrana i na popriroden nacin na zivot ne bi trebalo da stvori nikakvi seriozni konflikti von as. Koga ke prejdeme na noviot nacin na ishrana, najdobro e da go zapocneme so nekolku osnovni jadenja, kako sto se integralniot oriz zgotven vo express-lonec, miso supa, nekolku jadenja od zelencuk, eden vid algi i banca caj. Potoa, postepeno, od den na den, od nedela vo nedela, ke mozeme da go prosiruvame nasiot izbor na prirodni produkti i da ucime i voveduvame novi nacini na kuvanje. Istotaka, morame da go pocituvame sopstveniot bioloski ritam i licnoto tempo na razvitok. Vo mnogu slucai pominale, 10, 20 ili duri 30 godini na vnesuvanje na nezdrava kancerogena hrana za da se razvie pretkancerozna sostojba. Zavisno od nasata licna situacija, ke ni bidat potrebni nekolku meseci, a vo nekoi slucai i nekolku godini, za da se vratime na normalnite varivni, disni, cirkulatorni, ekskretorni i nervni funkcii. Ne bi trebalo toj PROCES NA ISCELUVANJE vestacki da go zabrzuvame.
  Vazno e da se zapocneme so promenata koja void kon zdravjeto.Vo preodniot period ponekogas ke go posakame vkusot, konzistencijata, mirisot I drugite karakteristiki na nasite stari nezdravi jadenja i pijaloci osobeno onie so koi ne hranele vo detstvoto. Vo tekot na prvite nekolku nedeli ili meseci na noviot nacin na ishrana, silnata zelba za starata hrana obicno go ODRAZUVA prirodniot process na odstranuvanje, koj kaj nas e vo tek. Parlelno so podobruvanjeto na nasata zdrastvena sostojba, toksinite i sluzot, porano natalozeni vo nasiot krvotok i vnatresnite organi – bivaat odstraneti od organizmot preku crevata I isfrleni so mokracata, potenjeto i preku drugite funkcii za izlacuvanje. Napustajki go naseto telo, cestickite na odstranetata hrana cesto se vtisnuvaat vo nasata svest, i nie gi custvuvame kako zelba za taa hrana. Podocna, koga nasata sostojba ke se stabilizira, takvata promena na zelbite ke pokazuva deka vo nasata ishrana e poremetena ramnotezata so toa sto ke vidime koja hrana ne privlekuva. Taka, ako ne privlekuva ovosniot sok ili sladoledot, togas nasata ishrana verojatno e premnogu solena, prekuvana i, opsto zemeno so poveke kontraktiven karakter. Ako, megutoa, ne privlekuva ribata, jajcata I drugite zivotinski produkti, toa znaci deka vnesuvame premnogu slatko, tecnosti i drugi mnogu expanzivni produkti. Tie porivi se eden od nacinite na koi nasiot organizam ne predupreduva na neramnotezata vo nasata ishrana.

  Procesot na odstranuvanje e cesto prosleden ne samo so ovie povremeni zelbi tuku i so nekoi nenormalni fizicki manifestacii, koi moze da potraat od 3 do 10 dena, a vo nekoi slucai duri i do 4 meseci – SE DODEKA POTPOLNO NE NI SE IZMENI KVALITETOT NA KRVTA. Ako nasata vrodena konstitucija e silna I dobro struktuirana, takvite reakcii se obicno zanemarlivi. Megutoa, ako nasiot razvoj vo embrionalniot stadium i vo detstvoto trpel poradi haoticnata ishrana, ako sme vnesuvale vo sebe mnogu hemikalii, lekovi i drogi, ili ako vo minatoto sme imale nekoja operacija ili abortus, reakciite na odstranuvanje ke bidat poizrazeni.
  Bez ogled na toa sto e pricinata na toa, ne treba da se zagrizuvame ako se pojavat vakvi reakcii. Tie se sostaven del od prirodniot process na isceluvanjeto i znacat deka nasite sistemi se REGENERIRAAT, odstranuvajki i isfrluvajki se ona sto bilo prekumerno, vishok, sto se nasobiralo vo tekot na mnogute godini. Tie reakcii moze,nacelno, da se podelat na slednite privremeni sostojbi:

  OPST ZAMOR – Custvoto na opst zamor moze da se pojavi kaj lugeto koi porano jadele redovno i prekumerni kolicini na zivotinski proteini i masnotii. Energetskata aktivnost koja togas von iv se slucuvala bila rezultat na silnoto kalorisko isfrluvanje na tie prekumerni produkti namesto pozdravite, pobalansirani i pospokojni aktivnosti. Cesto takvi luge odprvo custvuvaat zamor i blaga mentalna depresija se dodeka noviot nacin na ishrana ne im stane izvor na energija za nivnata aktivnost. Toj period na zamor obicno ne trae poveke ode den mesec

  BOLKI – Ponekogas se pojavuvaat i bolki, osobeno kaj lugeto koi porano vnesuvale prekumerni kolicini na tecnosti, seker, ovosje i drugi extremni expanzivni produkti i pijaloci. Tie bolki – kako sto se glavobolkata I bolki vo oblasta na crevata, bubrezite I gradniot kos – se pojavuvaat poradi postepenoto sobiranje na abnormalno prosirenite tkiva i nervni kelii. Tie isceznuvaat – postepeno ili odednas – stom abnormalno prosirenite oblasti na teloto ke se vratat vo normalna sostojba. Toa obicno trae od 3 do 14 dena, zavisno od nasata poranesna sostojba.

  VRUCINA, TRESKA I KASLICA – Koga noviot nacin na ishrana ke pocne da sozdava pozdrav kvalitet na krv, pocnuva i isfrluvanjeto na vishokot supstancii – prekumerni kolicini na tecnosti, masnotii i mnogu drug material. Ako do toa vreme funkciite na bubrezite, urinarniot system i disnite organi ne stanale seuste normalni, isfrluvanjeto ponekogas dobiva vid na povisena temperature, treska ili kaslica. Tie pojavi se privremeni i tie bez nikakvo posebno lecenje isceznuvaat vo rok od nekolku dena.

  NENORMALNO POTENJE I CESTO MOKRENJE – Osven predhodno opisanite simptomi, nekoi luge vo tekot na nekolku meseci, odvreme navreme, patat i od nevoobicaeno potenje, a drugi od nevoobicaeno cesto mokrenje. Nivniot predhoden nacin na ishrana bil takov sto vnesuvale redovno premnogu tecnosti vo forma na voda, razni pijaloci, alcohol, ovosje, ovosni sokovi, mleko i mlecni proizvodi. So namaluvanjeto na ovie kolicini na tecnosti, koi bile premnogu golemi, i masnotiite, koi bile nasobirani vo forma na tecnosti – organizmot se vraka vo normalna, uramnotezena, zdrava sostojba. Koga postepeno ke se povrati ramnotezata vo metabolizmot, ovie pojavi ke prestanat.

  LACENJE NIZ KOZHATA I NEVOOBICAENI TELESNI MIRISI – Megu oblicite na lacenje spaga i ispustanje na nevoobicaeni mirisi od povrsinata na celoto telo, kako i preku disenjeto, mokrenjeto ili praznenjeto na crevata, a cesto, kaj zenite, i preku vaginalna sekrecija. Toa obicno im se slucuva na licata koi porano vnesuvale prekumerna kolicina na zivotinski masnotii, mlecni proizvodi i rafiniran seker. Pokraj toa, kaj nekoi luge se pojavuvaat – samo za kratko vreme – osipi na kozata, crveni otoci na vrvovite na prstite na racete i nozete i cirevi. Ovie vidovi na lacenja se osobeno karakteristicni za licata koi porano bile naviknati da vnesuvaat zivotinski masnotii, mlecni proizvodi, seker, zacini, lekovi i drogi, i za onie so hronicno losi funkcii na crevata, bubrezite i crniot drob. Megutoa, ovie oblici na lacenje prirodno prestanuvaat I obicno isceznuvaat bez nekoja posebna nega vo rok od nekolku meseci.

  DIJAREJA ILI KONSTIPACIJA – Lugeto so hronicno poremetuvanje na crevata, cii nezdravi prehrambeni naviki gi predizvikale ovie poremetuvanja, moze povremeno da patat od dijareja (obicno preku den), ili od konstipacija (do 20 dena). Vo ovoj slucaj, dijarejata e oblik na isfrluvanje na natalozenata stagnantna materija vo crevata, vklucuvajki ja neapsorbiranata hrana, masnotijata, sluzta i tecnosta vo organizmot. Konstipacijata e posledica na procesot na steganje na crevniot trakt, koj, poradi prethodniot nezdrav nacin na ishrana, e abnormalno prosiren. Bidejki so stesnuvanjeto se vraka normalnata elasticnost na crevniot trakt, se obnovuva i redovnoto praznenje na crevata.

  SMALUVANJE NA SEXUALNIOT PORIV I VITALNOSTA – Kaj nekoi luge se javuva slabeenje na sexualnata vitalnost ili libidoto, koja ne mora da bide proprateno so custvo na zamor. Pricinata za taa pojava e zatoa sto telesnite funkcii se angazirani vo otstranuvanjeto na faktorite na neramnoteza vo site delovi na organizmot, pa zatoa liceto ne raspolaga so vishok na vitalnost koj bi gi iskoristil vo sexualnite aktivnosti. Osven toa, vo nekoi slucai, i vo polovite organi vo tek e aktiven process na isceluvanje, blagodarejki na izmenetiot kvalitet na krvta, pa ovie organi seuste ne se spremni da ja prevzemat normalnata aktivnost. Takvite sostojbi traat samo kratko vreme, obicno nekolku nedeli, a najveke nekolku meseci. Stom se zavrsi periodot na procistuvanje od vishokot otrovni materii vo organizmot, se vraka i zdravata vitalnost i zelbata za sexualna aktivnost.

  PRIVREMENO NEDOBIVANJE MENSTRUACIJA – Kaj nekoi zeni moze da dojde do privreno nedobivanje menstruacija. Pricinata za ova i vo ovoj slucaj e toj sto vo tekot na isceluvanjeto na celiot organizam vitalnite organi mora da bidat prvi koi ke ja primat energijata. Pomalku vitalnite funkcii, vklucuvajki gi i reproduktivnite aktivnosti, podocna bivaat obnoveni. Periodot na nedobivanje menstruacija e razlicen kaj razlicni lica. Megutoa, koga menstrualniot ciklus ke se obnovi, menstruacijata e zdrava i prirodna i pocnuva da se prilagoduva na normalniot 28-dneven mesecen ciklus, ne sozdavajki nikakvi nelagodnosti, kako sto mozda porano bil slucaj da bide propraten so nelagodnosti. Mentalnata bistrina I emocionalnoto spokojstvo togas bivaat zajaknati, sto vazi i za fizickata elasticnost.

  MENTALNA RAZDRAZLIVOST – Kaj nekoi lica koi dolgo zemale stimulansi, drogi i lekovi, otkako ke go smenat nacinot na ishrana, se javuva – emocionalna razdrazlivost. Takvata emocionalna sostojba go odrazuva prilagoduvanjeto na krvta i raznite telesni funkcii posle preoganjeto na ponakov kvalitet na hrana; razdrazlivosta obicno pominuva posle edna do nekolku nedeli, zavisno od toa kolku silno bile pogodeni telesnite sistemi so predhodnite zemanja na drogi i lekovi. Dolgogodisnoto zemanje na rafiniran seker, kafe I alcohol, kako I povekegodisnoto pusenje cigari, vodat kon privremena emocionalna razdrazlivost koga ke se prekine so toa I koga ke se prejde na nov nacin na ishrana.

  Od ‘The Cancer Prevention Diet’, By Michio Kushi
   
 20. sie

  sie Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2013
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  5
  Имам црвенило на двете дојки и некое јазолче на левата града во близина на брадавицата и од време на време ме болат двете дојки...ве молам кажетеми што може да биде тоа