1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сериозна врска со муслиман

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од inlove80, 27 април 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. inlove80

    inlove80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Pred skoro 2 godini zapocnavme vrska.Na pocetokot na minatata godina se razdelivme zaradi nasata razlicna vera.I pokraj se go sakav a i toj mene.Pred eden mesec povtorno pocnavme zasto sfativme deka ni eden bez drug nemozeme.Ednostavno seto vreme razdeleni bilo izgubeno.Mi predlaga da se registrirame i zaedno da si odime nekade daleku.bar nema semejstvata da ne gledaat i da ne razdelat.Jas nemam problem so negovata religija niti toj so mojata, ne mi vrsi pritisok niti mi spomnuva da smenam vera.Kolku stop moze poveke ke se obrnuva vnimasnie i ke se slavat i negobite i nasite praznici.
    [mod-kirilica:23ufqvmp][/mod-kirilica:23ufqvmp]
     
    На Elena* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. inlove80

    inlove80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    ]Пред скоро 2 години запоцнавме врска.На почетокот на минатата година се разделивме заради нашата различма вера.И покрај се го сакав а и тој мене.Пред еден месец повторно почнавме зашто сфативме дека ни еден без друг не можеме.Едноставно сето време разделени било изгубено.Ми предлага да се регистрираме и да си одиме во странство, барем нема семејствата да не гледаат и да сакаат да не разделат.Јас немам проблем со неговата религија нити тој со мојата, не ми врши притисок нити ми спомнува да сменам вера.Колку што може повеќе ќе се обрнува внимание и ќе се слават и негховите и нашите празници.
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    И?!
    Имаш 30 години побогу,ваљда знаеш што е добро за тебе.
    Сериозна е работава,да...
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Епа не е сериозна кога незнаеш што сакаш и не си сигурна во себе. Расчисти си со себе
     
  5. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Со 30 години би требало да си сосема зрела и изградена личност за да донесеш сама одлука. Ако решите да се регистрирате најдобра опција ви е таа која ја планирате, да заминете некаде каде што на верата не се гледа така како кај нас. И сама знаеш дека вакво нешто кај нас е многу тешко, како за вас, така и за вашите идни деца. Едноставно ние не сме средина која ги прифаќа овие бракови. Но мора да бидеш свесна и дека зад себе оставаш се, целиот свој досегашен живот, па дури и твоето семејство и дека на моменти ќе ти биде многу тешко, претешко, а за почетокот и да не зборам. Ако мислиш дека тој го заслужува сето ова и дека вашата љубов е онаа вистинската, тогаш напред, но ако кај тебе постои и најмал сомнеж дека ова е тоа, не ризикувај да останеш сама некаде далеку од сите.
     
    На tina-63 и love23 им се допаѓа ова.
  6. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    А што е по националност, ако не е тајна? :)
     
  7. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.313
    Допаѓања:
    101.499
    Пол:
    Женски
    а што има врска која националност е??
     
  8. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Во нашиве простори поддршката на сериозна врска со личност од друга вера е исто како поддршка на сериозна врска со лабрадор.
    Во вториов случај можеби поголема ќе е.
     
    На okcenzi, Ekstaza, Elennaa и 4 други им се допаѓа ова.
  9. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.313
    Допаѓања:
    101.499
    Пол:
    Женски
    И од тој факт мене ми се крева косата на главата и посакувам да живеам на друго место.
     
    На Ekstaza, fighter и Cancer-4 им се допаѓа ова.
  10. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Секако дека ќе ти е тешко ако отидеш од тука, па затоа треба да бидете сигурни во себе и во својата одлука, воо се да бидете заедно да не се разделувате, а не после 2 месеци ад решите дека било грешка!
     
  11. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Додека се живи оние што пораснале со Титови учења и стереотипи, тешко дека ќе се промени таквата ситуација.

    Малце офф топик ќе сум, ама да си кажам.
    Мене не ми би сметало моето чедо да е во врска (па и во брак) со личност од друга вера. Се додека тие се согласуваат меѓусебно, би ја имале мојата поддршка.

    Дури и би прифатила да се во врска со личност од ист пол (call me retarded :$ but...), се додека се среќни би ги прифатила такви какви што се, а и она што го прават не им нанесува штета ним (по здравје).
     
    На Ekstaza, Elennaa, Ivanna7 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Можеби така мислиш сега но да дојде до тоа, секако дека би ти било многу тешко!
     
    На TennisBabe му/ѝ се допаѓа ова.
  13. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    На мене битен фактор ми е тоа...Дали е Албанец, Турчин, Босанец, Бошњак и сл...Тоа си е мое мислење...А не ни мора да одговори девојчето - јас чисто информативно прашав... :)
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Зошто да ми биде тешко? Секој го сака најдоброто за своето дете. Сите сме луѓе од крв и од месо.

    Само едно не ми е јасно, како може да подржуваат врска помеѓу Македонец и Јапонка или белкиња (македонка) и црнец(нигерец), а не може помеѓу македонец и турчинка ??? Ова ми го објаснете...
     
    На Ekstaza, tessie, Amelia и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Па такви се сваќањата кај нас, имам прочитано на форумов нешто вакв "Штом таа си го одгледува детето во друга вера, таа си ја продала својата вера"...ова беше коментар за македонка мажена за албанец. Таква ни е земјата сите ги осудуваат ваквите бракови!
    Јас лично не имам братучед женет со македонка и бракот им е навистина добар, имаат разбирање но жената си ги смени верата и името ( по нејзина волја морам да кажам).
     
  16. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Доволно си возрасна да одлучиш што сакаш во животот, лично за мене не е важна верата туку човекот со кој ќе го делиш и поминеш животот. Ако на тебе не ти пречат обичаите нивни и ако на него не му пречат твоите обичаи не гледам пречка во љубовта, но прво мора да рачистиш сама со себе што сакаш во животот бидејќи како викаат после ебе... нема каење. Не брзај со трезвена глава размислувај и ако и за најмала ситница се двоумиш нешто не превземај крупен чекор бидејќи и таа најмала ситница за која се двоумиш ќе ти изгледа преголема во иднина.
     
    На Optimistic му/ѝ се допаѓа ова.
  17. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    3.269
    ljubovni-problemi/nasite-roditeli-se-protiv-mojata-vrska-albanec-makedonka-t1131/410.html
    ljubovni-problemi/imam-momce-od-druga-vera-i-ne-sakam-da-go-izgubam-t5801/40.html

    Следниот пат провери кога ќе отвораш тема.
    Иначе размисли си многу добро. За разлика од сите 15 годишни што бараат совет, ти си доста поголема и возрасна ..
    Сега можеби ви е убаво, ама проблемите доаѓаат кога ќе имате деца.. Прочитај ги двеве теми... ќе најдеш совет каков што ти треба.
     
  18. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.313
    Допаѓања:
    101.499
    Пол:
    Женски
    Додека се живи оние што пораснале со Титови учења и стереотипи, тешко дека ќе се промени таквата ситуација.

    Малце офф топик ќе сум, ама да си кажам.
    Мене не ми би сметало моето чедо да е во врска (па и во брак) со личност од друга вера. Се додека тие се согласуваат меѓусебно, би ја имале мојата поддршка.

    Дури и би прифатила да се во врска со личност од ист пол (call me retarded :$ but...), се додека се среќни би ги прифатила такви какви што се, а и она што го прават не им нанесува штета ним (по здравје).[/quote]

    исто и јас го мислам. Среќата е најважна и квалитетот на човека а не раса, вера, националност. Исто така преку глава ми е децата па децата. Децата ќе си растат во мешано семејство, и што е тука толку чудно? Тоа што некој ќе има македонско име а муслиманско презиме за вас е дете од пониска класа? Јас не гледам на тоа така ни моите деца нема да ги воспитувам така. Зар да се откажам од врска и од љубов која ме исполнува, која ме прави среќна или да се откажам од човек кој букално го осеќам како моја сродна душа само затоа што е муслиман, будист или слично???? нарачете ме како сакате ама подобро да сум среќна и моите деца да растата во хармонично семејство па и мешано, отколку да сум цел живот несреќна и да се омажам само од памет а не од љубов, зашто еднаш љубовта сум, ја доживеала и од малограѓанштини сум се откажала од неа и цел живот си носам болка за тоа.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  19. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Против сум, не прифаќам и неможам да прифатам !
     
    На unforgettable.u му/ѝ се допаѓа ова.
  20. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.313
    Допаѓања:
    101.499
    Пол:
    Женски
    А поголемиот дел од црнците се муслимани, брем поголем дел од оние кои живеат во Франција и други европски земји.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.