Што после спонтан абортус ??? искуства

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од s988, 28 декември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. s988

s988 Истакнат член

Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    18
    Здраво..Ја почнувам оваа тема бидејќи сакам да видам ваше мислење во врска со последиците од спонтаниот абортус..Бев во 11та недела од бременоста кога ми се случи абортусот. Претходно имав редовни контроли и се беше во ред .. Но на 17ти Октомври осетив страшна болка во долниот предел од стомакот меѓу двата јајника.. Само што стигнав до болницата почнав да крварам. Докторот ме прегледа и за време на самиот преглед плодот излезе од мене.. Почнав уште повеќе да крварам и докторот одлучи да ми изврши киретража без анестезија..Болно нешто..Поголема болка непостои!!! Но помина и тоа , после киретражата крварев неколку дена што е нормално..На почетокот на ноември бев на преглед во систина и таму докторката ми кажа дека треба да почекам да ми дојде менструација па да направиме испитувања..ми направија ехо и установи дека имало заборавено нешто при киретражата.. За среќа кога добив менструација се исфрлило и тоа што останало..тоа го откривме кога бев пак на преглед во систина на почетокот на овој месец..ми направија HSG и ми кажаа дека се е во ред со проодноста на јајниците..докторката ми кажа дека имам срцевидна форма на матката и дека треба доколку сакам да одам да ми извршат некоја интервенција со која ке се среди тоа но ми напомена дека не е итно.. Веќе требаше да ми дојде менструација но сеуште немам добиено, и сум многу загрижена..Ве молам доколку некој знае нешто повеќе во врска со оваа тема нека пишува.. Однапред ви благодарам

2. SuperGirl24

SuperGirl24 Форумски идол

Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    1.953
    Допаѓања:
    30.398
    На ivani30 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.