Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

septum

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од AleksandraM83, 30 октомври 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. AleksandraM83

  AleksandraM83 Нов член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  imav eden spontan abortus, potoa se napravija site ispituvanje, hormoni, bris ... se bese uredno, mojot maticen ginekolog primeti deka imam septum spored nego kolaps na matkata, taka toj go narece toa. Me prati na HSG. HSG -to bese napraveno vo Sistina, od tamo mi rekoa deka nema potreba za inervencija. Mojot maticen ginekolog seuste insitira da se odstrani septumot. Vo sistina oditov so taa namera no mi rekoa deka se uredno. Ne znam sto da pravam ponatamo, Ve molam za sovet.
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.298
  КОлку што знам јас септум е преграда на матката а не колапс на матката а и каков колапс - паднала во несвест :) малку на шега ама...
  Има илјадници што родиле со преграда во матката без проблем. Вродена деформација која ретко прави проблеми али може да се случи (баш тука имам читано низ форумот како се успешно породиле без никакви компликации).
  Побарај и друго мислење од друг лекар но јас лично кога би се прашувала не би брзала со отстранување.
  Имаш ваква тема
  zdravstveni-problemi/anomalija-na-matka-duplex-uterus-t8223/
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.