Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

 1. Natashaa

  Natashaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  So kamilica mozes da semies sekoj den zatoa sto i jas upotrebuvam kamilica, ama za sodata i ne sum bas sigurna :hai:
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.921
  Допаѓања:
  118.419
  Пол:
  Женски
  Со сода не треба секој ден, само кога ти е поизразено. Не е убаво да се претерува со сода бикарбона бидејќи со неа се намалува киселоста на вагината, што не е препорачливо - pH треба да биде околу 5,5 за нормално функционирање на вагиналната флора.
   
 3. peace23

  peace23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  5
  јас имав многу проблеми со белото прање и можам да ви дадам неколку совети.да не ставате омекнувач на долниот веш ,може и да ги пеглате гаќите пред да ги облакате, да користете убав тоалет, да не ја менувате марката на влошките често (пример ако почнете со everyday истите ги ставајте до крајот на циклусот) ,никако да не користите хигиенски влошки и кога ке осетете нешто измиете се со камилица. ова ви го кажувам од искуство,зш јас многу се изналував и уште што не пробав,секакви масти и апчиња, ама сега немам никакви проблеми.
   
 4. zagrizena23

  zagrizena23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
 5. zagrizena23

  zagrizena23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  peace23 i jas imam probano mn raboti ama nikako da pomini celosno ke se namali malku i posle nekoe vreme pak istoto :( ne znam poveke so da probam
   
 6. Natashaa

  Natashaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Neznam mozebi ke te razocaram so mojov odgovor ama kandidata e takva stom ednas ja imas znaci veke postoi vo tebe celo vreme ke si bide taka znaci samo ja zalecuvas na periodi ama pak se pojavuva.Taka treba covek da se nauci na takvata infekcija samo primenuvaj gi site raboti sto gi imame pisano i ne se grizi... ;)
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.921
  Допаѓања:
  118.419
  Пол:
  Женски
  Да појаснам - многу од вас го мешаат белото прање со кандидата. Белото прање си постои како нормална појава, само е поизразено кога има вагинална габична инфекција како што е кандидата. Кандидата е нормално присутна во сечиј организам, таа е дел од нормалната флора на човекот, само доаѓа до израз, т.е инфекција кога ќе се пијат јаки антибиотици, при лоша хигиена, користење средства за интимна хигиена и парфеми, секојдневни парфимирани влошки.
  Белото прање не можете да го искорените - вагината на тој начин САМА СЕ ЧИСТИ! Мора тоа да го сфатите. Поизразено е пред да дојде менструација, и при инфекции (не го лупам ова безврска, барем сум учела гинекологија, и плус во фамилија имам гинеколог).
   
  На ROSII му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zagrizena23

  zagrizena23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  znam deka e poizrazeno pred menstruacija i posle toa i kaj mene e taka megutoa jas imam isekoj den ne vo golemi kolicini ama ima i gledam da se pridrzavam kon tie raboti sto gi znam i sto gi citam i sto mi gi kazuvaat a i jas imam slusnato ako ednas se javi i so zdravje da si ja nosis samo sakam da znam deka ne e nisto strasno dali i dr devojki imaat zosto ne mislam deka e normalno da imas sekoj den a isto znam deka nekoi organizmi bile skloni kon belo pranje poveke a nekoi pomalce mozi i jas spagam vo taa grupa na poveke :) sepak fala na dvete za pomosta
   
 9. anonimna28

  anonimna28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  zdravo...jas go imav istiot problem ako moze taka da se izrazam,no nikogas nemav otideno na ginikolog...pred mesec dena bev i mi najdoja nekoj virus,napraviv prvo Pap test i se vide deka nesto ne e vo red,prvo nesto sto me prasa mojot ginikolog bese dali imam belo pranje...jas mislev deka e nekoja infekcija no mi kaza deka ova e bakterija i sega treba da pravam biopsija...znae li nekoj nesto za biopsijata?ve molam pisete pozz
   
 10. anonimna28

  anonimna28 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
   
 11. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  333
  Анонимна28, има за тој проблем пишувано на многу теми на форумов. Веројатно резултатите на ПАП-от покажале на накоја абнормалност на клетките, па сега докторката сака да се увери од кој степен е. Најверојатно имаш ХПВ кој ја предизвикал таа инфекција. Прочитај на следните теми, следи ги упатствата од докторката, прави редовни контроли и работи на јакнеење на имунитетот и нема да имаш проблем. Покрај биопсијата предложи и на твојата докторка - гинеколог да направите и ХПВ типизација и колпоскопски преглед. Во меѓувреме додека да стигнат резултатите земај си витамини и минерали дополнително како додаток, можеш да си купиш и вагиналети на природна база од кантарион или алое и да ги користиш една до две недели, чисто за регенерација на вагиналниот епител, како помошно природно средство. И само напомена, не е бактерија туку е вирус - Хуман Папилома Вирус.
  Прочитај:
  http://forum.femina.mk/zdravstveni-problemi/hpv-od-nizok-stepen-t1553/
  http://forum.femina.mk/zdravstveni-problemi/kondilomi-t1325/
  http://forum.femina.mk/zdravstveni-problemi/ranicka-na-grloto-na-matkata-t41/
  http://forum.femina.mk/zdravstveni-problemi/hpv-dali-ste-informirani-t171/
   
 12. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.873
  Допаѓања:
  3.859
  Пол:
  Женски
  Не мора да значи дека е инфекција.Белото прање е многу нормална работа :)
   
 13. zagrizena23

  zagrizena23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  ne znam prasaj go ginekologot se ke ti objasni ne se sekiraj sigurno ne e nisto strasno jas imam belo pranje i imam odeno na ginekolog i mi ima kazano deka imam kandida ne e strasno ama e dosadno znaci go snemuva i po nekoe vreme pak imam ali znam deka belo pranje sekoja vtora devojka ima ima mnogu pricini od koi moze da se pojavi
   
 14. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  43
  Се согласувам со тоа,само кај некои е повеке изразено,кај некои малку. Пример јас имам многу,пиев едни лекови,исто и маж ми,ама немаше некои ефекти. ПАП тестот покажа се во ред,така да секојдневно се дружам со влошки. Тоа ти е,женско...
   
 15. zagrizena23

  zagrizena23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  da samo sto e dosadno mnogu od sekoe apce isto znam deka predizviukuva belo pranje kako i sekojdnevnite vloski izbegavaj gi i uste red drugi raboti spored mene se go predizvikuva i blagoto i gaziranite sokovi.........itn
   
 16. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  5.081
  Dali e infekcija ako beloto pranje ponekogas ima slab neprijaten misris?
   
 17. mena18s

  mena18s Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Ponekogas imam belo pranje kazete mi nekoj priroden lek nesakam so apcinja ili vaginalni,bidejki koga i da odam na genekolog doktorkata mi kazuva imas malku belo pranje i mi prepisuva vaginalni i povtorno imam .Ako znae nekoj neka pise Pozzz :*
   
 18. nenuska

  nenuska Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  451
  знам дека рече не сакаш вагиналети но пробај ги од кантарион се на природна база
   
 19. zagrizena23

  zagrizena23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  i jas imamm nekogas poveke nekogas pomalce probaj da se odmivas so caj od kamilica sekoj den ne e stetno ako nema podobruvanje probaj vo cajot da turis edna lazica soda bikarbona i da se odmies ama ne poveke od 10 dena bidejki se narusuva florata i da pies jogurt poveke isto taka da ne jadis blagi raboti gazirani pijaloci
   
 20. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  317
  Тамам го смирив белото прање, и мама ми купи парфимирана тоалетна хартија.......и сега прскам насекаде... :devil: :devil: :devil: ! Наравоучение ...одбегавајте парфимирана тоалетна хартија! ;)